Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč jako krajský předseda Svobodných neprodlužuji členství v 2015

21. 01. 2015 12:01:00
Tento článek jsem napsal, abych předešel špatným interpretacím neprodloužení mého členství, nezaplacením členského poplatku, ve Straně svobodných občanů (Svobodných) pro rok 2015, s předpokladem mého dalšího neangažování se stranickým členstvým v následujících 2 až 5 letech.

Mé aktivity a činnost u Svobodných

Členem Svobodných jsem od 2.2.2011 a toto členství mi tedy po 4 letech zanikne k 31.1.2015. Jelikož byla Strana svobodných občanů založena 14.2.2009, byl jsem tak jejím členem poslední 2/3 její dosavadní existence. Během této doby jsem byl od 7.6.2011 jedním z 49 členů Republikového výboru (ReV) - od 7.6.2011 do 28.4.2013 jako volený člen a od 29.4.2013 do 29.1.2015 jako nevolený člen z pozice olomouckého krajského předsedy. Být členem ReV, při jeho plném složení, znamená mít cca 2% přímou sílu své názory hlasováním prosazovat a ovlivňovat tak celkovou činnost Svobodných a v dané míře nést také zodpovědnost za stranické (ne)úspěchy.

Kromě vnitrostranických voleb na voleného člena ReV a olomouckého krajského předsedu jsem byl také zvolen v polo-uzavřených primárních volbách (primárkách) za lídra kandidátky pro olomoucké krajské volby 2012 (21.5.2012); za lídra kandidátky pro sněmovní volby 2013 v Olomouckém kraji (3.9.2013) a na 11. místo celorepublikové kandidátky pro volby do Evropského parlamentu 2014 (13.2.2014), přičemž jsem absolvoval několik politických veřejných vystoupení a publikoval politické články v elektronických a tištěných médiích.

Za tyto 4 roky jsem také z dominantní části organizoval a zaštiťoval volební kampaně do krajských, sněmovních, evropských, komunálních i senátních voleb v Olomouckém kraji, díky čemuž jsem získal velké množství jak teoretických znalostí z politického marketingu, public relations, účetnictví, organizací volebních kampaní, tak především praktických zkušeností ze zpětné vazby z kontaktních kampaní od veřejnosti, vyřizováním formálních úkonů na úřadech a od organizací vykonávajícíh pro Svobodné objednávané služby v Olomouckém kraji, přičemž jsem poznal velké množství zajímavých a názorově blízkých lidí po celé republice.

Finanční náklady mého členství v 2011 - 2015

Kromě trávení volného času po práci a o víkendech včetně využívání velké části dovolených na tuto dobrovolnou "politickou činnost", se dají vyčíslit finanční náklady na 4x1 000,- Kč za členské poplatky, 1x10 000,- Kč za dar v roce 2012 pro olomoucké krajské sdružení, cca 9 000,- Kč (15x600,- Kč) za cestovné a náklady na jednáních Republikových výborů a sněmů a cca 7 000,- Kč za jiné výdaje a benzín na projetých cca 2500km - celkem tedy cca 30 000,- Kč.

Důvod pro neprodloužení členství

"Politické aktivity" mi ale v těchto posledních 4 letech zabraly většinu volného času a pokud život rozdělíme na oblast osobní/rodinnou, profesní a občanskou/politickou, tak dané aktivity šly příliš na úkor oblasti osobní/rodinné a prakticky tak prodloužily předchozí jiné 4 leté období dálkového doktorského studia. V průběhu roku 2014 jsem tak dospěl k rozhodnutí, že tuto nerovnováhu musím již v následujících letech vyrovnat a protože nejde dělat věci napůl, tak to musí být způsobem, že se zcela "odstřihnu" a nebudu ani řadovým členem nebo příznivcem.

Následné aktivity při obhajování "svobodné společnosti"

Mým cílem není a nebylo být kariérním politikem, ale osvětou a případným volebním úspěchem získanou "mocenskou pozicí" zastupitele hájit a prosazovat programem Svobodných ideály svobodné společnosti a to bez ohledu zda na úrovni komunální, krajské, sněmovní nebo evropské, kam všude jsem v této době kandidoval. Jako idealista si stále myslím, že zastupitelské funkce mají a mohou být vykonávány paralelně vedle profesního života zdarma s pokrytím nejnutnějších výdajů, tak aby člověk na tyto aktivity také nedoplácel - tzn. Rašínovsky: "Za službu státu se neplatí".

V následujícím období se tak mé činnosti při obhajování "svobodné společnosti" zredukují jen na opravdu okrajové aktivity, jako dokončení několika rozpracovaných článků blogu a po půlročním odstupu také zpracovním věcného vyhodnocení činnosti v rámci Svobodných pro předání získaných zkušeností.

Vybudování stabilní politické strany trvá alespoň 10 let

Svobodní mají teprve 6 rok existence, ale pro některé je to stále jen 9. nejsilnější strana se základní volební podporou 2,5%, která má jednoho europoslance, 76 obecních zastupitelů, cca tisíc členů a cca 2 tisíce příznivců a kdy po úspěchu ve volbách do evropského parlamentu 2014 si tuto základní volební podporu nerealisticky zvedli nad 5% a výše. Nelze než opakovat, že Svobodní rostou svépomocí přirozeně odzdola na dobrovolnících a není to marketingový projekt typu TOP09, VV nebo ANO s počátečním vkladem ve výši desítek milionů, mediálím krytím a prvoplánovými zaštiťujícími osobnostmi. Obdobným stranám v Evropě trvalo 10 až 20 let než se prosadily a stabilizovaly v politickém spektru.

Když jsem já v roce 2011 do Svobodých vstupoval, měli kromě výborného programu jen cca 200 členů, cca 100 příznivců a po sněmovních volbách z roku 2010 jen 0,74% volební podporu. V roce 2012 do krajských zastupitelstev 1,48%, v roce 2013 už 2,46% a ve volbách do evropského parlamentu dokonce i 5,24%. Ano lze předpokládat do předčasných sněmovních voleb v roce 2017 i zisk nad 10%. Proč ne, ale bude to o lidech a rozpočtu.

Buďte také na čas "politikem"

Rád bych tedy tímto motivoval nejen obhájce "svobodné společnosti", kteří váhají se vstupem a angažováním se ve Svobodných, ale každého, ať se alespoň jako já na 4 roky opravdu aktivně politice věnuje a zvýší tak její celkovou úroveň napříč politickým spektrem. I ODS a ČSSD má v okresních městech řádově jen 80 až 100 členů a kdejaký "velrybář" může nejrůznějšími metodami a zmanipulováním několika desítek členů ovládnout danou buňku, která má v moci nejen přerozdělování veřejných zakázek.

Co říci závěrem, abych vás ze své zkušenosti motivoval se stát politikem? Politik je člověk vykonávající veřejnou funkci nebo který na ni kandiduje. Prestiž toho být politikem je mezi lidmi vnímána, jak s nádechem určité předpokládatelné společenské elitnosti, tak s všeobecným znechucením ze stavu její úrovně a jejím výsledkům. Cestu nevidím v tom jako Babiš, který mediálně-účelně prohlašuje, že on politikem není, ale naopak v tom, že se "politiky" stane co nejvíce lidí a jejich vzájemnou soutěží budou vybráni na veřejné funkce ti nejkvalitnější. Takže do důsledku vzato, pokud se někdo tohoto procesu neúčastní, je za jeho finální úrověň také spoluzodpovědný.

V politice nečekejte nadšení a potlesk jako ve sportu. Nikdo nechodí a neplácá politika po ramenou a neříká: "ty jsi to dnes dobře odhlasoval" nebo "vy máte fantastický stranický program, já jsem váš fanda a chodím na všechna veřejná jednání". Spíše si do Vás lidé projektují a konkretizují všechny negativní emoce vůči politikům a že to vy za vše můžete, ať už svým prosazováním toho co je štve nebo neschopností prosadit daný opak. Pokud tedy cítíte nějakou občanskou odpovědnost kam se to jako ČR, EU nebo svět řítíme, tak se do té které strany přidejte, abyste tomu zabránili. Cesty mohou být různé. Nicméně právě u Svobodných je stav díky primárkám a stanovám ze všech stran nejférovější a nejtransparentnější a díky programu a lidem, které oslovuje jeho propagace nejeuforičtější, připomínající "Ron Paul Revolution" v USA.

Čtěte na podobné téma:

V USA se už daří léčit apatii občanů z politické situace

Návod jak odhalit politické "náboženství" a "klamy" politiků

Autor: Josef Zbořil | středa 21.1.2015 12:01 | karma článku: 26.06 | přečteno: 1887x

Další články blogera

Josef Zbořil

Po 3,5 letech blogu na IDNES přechod na IHNED

Z důvodu změny administrativního systému správy blogu IDNES, včetně nového vizuálního vzhledu blogů s omezenými možnostmi vkládání obrázků jsem se rozhodl pro přesun na blog IHNED.

20.2.2015 v 21:13 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 1460 | Diskuse

Josef Zbořil

Kniha: Mohammed bin Rashid Al Maktoum - Básně z pouště

Současný premiér Spojených Arabských Emirátů a vládce Dubaje Mohammed bin Rashid Al Maktoum (65) je autorem nejen knih Flashes of Thought, Spirit of the Union nebo My Vision, ale také dvou básnických sbírek „40 Poems from the Desert/40 básní z pouště“ vydané u příležitosti 40 roků existence Spojených Arabských Emirátů a sbírku 27 básní vydanou v roce 2009 s názvem „Poems from the Desert/Básně z pouště“.

19.2.2015 v 6:35 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 681 | Diskuse

Josef Zbořil

Osvícený emirátský premiér a vládce Dubaje: Inovovat nebo stagnovat

Dubaj ( Innovate or Stagnate z 4.2.2015, Mohammed bin Rashid Al Maktoum) - Firmy, stejně jako lidé, zestárnou. Začnou život malé s dychtivostí přežít, tažené mladistvou energií a novými nápady. Soutěží, rozšiřují se, zrají a nakonec, až na několik výjimek, mizí do neznáma. Totéž platí i pro vlády: i ony mohou přijít o hladovost a ambicioznost mládí a spokojeností usnout na vavřínech. Vezměme v úvahu toto: do dneška stále existuje pouze 11% společností z "Fortune 500" z roku 1955, přičemž průměrná doba, po kterou společnosti zůstávají v "TOP 500" klesla ze 75 na 15 let. V tomto období rychlých změn, ty, které zaostávají se stávají nepodstatnými - během mžiknutí oka. Země, jejichž vlády zestárnou čelí stejnému osudu jako zastaralé a dožívající společnosti. Volba pro ně je jednoduchá: inovovat nebo se stát nepodstatnými.

18.2.2015 v 21:16 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 495 | Diskuse

Josef Zbořil

Evropské NO-GO zóny: Skutečnost nebo fikce? (část 1: Francie)

Gatestone Institut v USA ( European 'No-Go' Zones: Fact or Fiction? Part 1: France z 20.1.2015) - Džihádistický útok na pařížské kanceláře Charlie Hebdo, francouzského magazínu známého svým parodováním islámu, vrhl světlo na tzv. NO-GO zóny ve Francii a v dalších evropských zemích. NO-GO zóny jsou převážně v muslimském sousedství, které jsou do značné míry tabem pro nemuslimy z mnoha faktorů, včetně bezpráví a nejistoty, které prostupuje velkým počtem těchto oblastí. Úřady hostitelských zemí už nemají kontrolu nad mnoha NO-GO zónami a často nejsou schopny nebo ochotny poskytnout i základní veřejnou podporu, jako policii, hasiče a záchranné služby, ze strachu, že budou napadeni muslimskou mládeží.

14.2.2015 v 21:57 | Karma článku: 41.25 | Přečteno: 18050 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Fábik

Je možná změna společnosti a náprava zákonů?

Je možné napravit stav naší společnosti? Je možná náprava Ústavy a právních norem? Podle mne ano. Co pro nás znamená Ústava?

25.9.2017 v 0:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Žarko Jovanovič

Německé volby, Merkelová neprohrála, AfD může slavit

Po neděli strávené diskusí s lidmi v ulicích, bylo zjevné, že Merkelová neprohraje, Němci zatím necítí bezprostřední ohrožení, cítí ale obavy. AfD byla pod obrovským mediálním tlakem, který stavěl její voliče téměř mimo zákon.

24.9.2017 v 20:55 | Karma článku: 30.84 | Přečteno: 1116 | Diskuse

Bohumír Šimek

Lékaři a předvolební sliby našich politiků

Dominuje politický populismus a jen jedna strana má představu o skutečné reformě zdravotnictví, čímž je pro nás světélkem na konci gigantických, zdravotnických tunelů.

24.9.2017 v 17:09 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 432 | Diskuse

Jan Dvořák

Kancléřka míří hodně vysoko

Už když se paní kancléřka ráno probudila, byla si jista tím, že za dvanáct hodin bude prakticky rozhodnuto, že volebním vítězstvím si po dosavadním funkčním hatttricku už počtvrté prodlouží svůj dočasný pobyt v kancléřství.

24.9.2017 v 12:49 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jiří Fábik

Kradu, kradeš, krademe - politiky se staneme.

Proč občan který požádal o půjčku, byl odsouzen za nepravdivé údaje uvedené v žádosti.. Politik který uvede v omyl poskytovatele , poskytnutím nepravdivých údajů a dotaci vyčerpá se ničeho nedopustil? Co jsme to tedy stvořili?

24.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1868

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.