Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slezsko: Cesty budoucího národního obrození

7. 02. 2015 21:13:00
Slezsko, které se v současné době rozkládá na území Polska, České republiky a Německa, kde nyní žije přibližně 8 milionů obyvatel, bylo v letech 1335-1742 součástí zemí Koruny české. Jeho největším městem je Vratislav s cca 600 tisíci obyvateli a třetím největším městem je Ostrava s cca 300 tisíci obyvateli. Ikdyž by případné a úspěšné Slezské národní obrození (národní vzkříšení), podobné českému národnímu obrození z 19. století, přineslo výsledky národní uvědomělosti s případným pozvednutím i slezského jazyka řádově za jedno až dvě století, tak vzhledem k minulým i aktuálním pokusům o nezávislost státních území na mapě západní i východní evropy, je podle mě zajímavé položit si otázku jakým směrem by se tedy případně vydalo a současně se odprostit od paradigmatu, že hranice států v evropě jsou od teď navždy zakonzervovány a to včetně České republiky. Historie nás učí o opaku.

Slezsko.jpg

Označování Moravanů a Slezanů Čechy sahá do druhé poloviny 19. století a nevzniklo na základě historického, duchovního nebo kulturního vývoje, ale na základě přechodných nacionálních zájmů jako ochrana před germanizačním tlakem a není to důvodem pro „přeměnu" Moravanů a Slezanů na Čechy, přičemž nejsou ani moravskou nebo slezskou větví českého národa, ale jde o moravský strom a slezský strom s vlastními historickými kořeny. Jaké tedy mohou být v budoucnu cesty případně národně obrozeného Slezska?

1. Nezávislé Slezsko

Po obdobných referendech jako ve Skotsku nebo Katalánsku dojde k osamostatnění českých a polských krajů se slezskou historií. Německá území jsou natolik marginální a připojena nebudou. Dojde v vytvoření nezávislého státu a hlavním městem bude Vratislav.

Nezavisle_Slezsko.png

2. Polsko-Slezský stát

V polsku získá Slezsko zemskou autonomii a česká území se k němu po referendu připojí.

Polsko_slezsky_stat.png

3. Spolková republika česká

V České republice dochází k zemským autonomiím Moravy a Slezska. V Polsku potlačovaná autonomie slezských území se referendem připojují ke Slezsku, přičemž dojde i k přejmenovaní na Spolkovou republiku českou, historicky navazující na země Koruny české z 18. století.

Spolkova_republika_ceska.png

4. Konfederace Slavia

Z obav před národně expandujícím Maďarskem, Polskem a Ukrajinou se do soustátí Čech, Moravy a Slezka připojuje i Slovensko. Hlavním městem Konfederace Slávia je vyhlášena Olomouc.

Konfederace_Slavia.png

Z důvodu nepokojů v západní i východní Evropě se země střední evropy domluví na konfederačním soustátí jehož součástí je Česká republika, Slovensko a Polsko, přičemž Morava a Slezsko v něm získávají rovnocenné postavení. Hlavním městem této varianty Konfederace Slávia je vyhlášena Ostrava.

M2.png

5. Slezská spolková republika

Slezsko po dlouholetém navazování historických kořenů, kdy bylo součástí Německa se po vyhlášení nezávislosti připojuje k Německé spolkové republice, jako jeho spolková republika.

Slezska_spolkova_republika.png

Napadává Vás jiný vývoj případně národně obrozeného Slezska za cca 200 let?

Autor: Josef Zbořil | sobota 7.2.2015 21:13 | karma článku: 16.98 | přečteno: 1267x

Další články blogera

Josef Zbořil

Po 3,5 letech blogu na IDNES přechod na IHNED

Z důvodu změny administrativního systému správy blogu IDNES, včetně nového vizuálního vzhledu blogů s omezenými možnostmi vkládání obrázků jsem se rozhodl pro přesun na blog IHNED.

20.2.2015 v 21:13 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Josef Zbořil

Kniha: Mohammed bin Rashid Al Maktoum - Básně z pouště

Současný premiér Spojených Arabských Emirátů a vládce Dubaje Mohammed bin Rashid Al Maktoum (65) je autorem nejen knih Flashes of Thought, Spirit of the Union nebo My Vision, ale také dvou básnických sbírek „40 Poems from the Desert/40 básní z pouště“ vydané u příležitosti 40 roků existence Spojených Arabských Emirátů a sbírku 27 básní vydanou v roce 2009 s názvem „Poems from the Desert/Básně z pouště“.

19.2.2015 v 6:35 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 651 | Diskuse

Josef Zbořil

Osvícený emirátský premiér a vládce Dubaje: Inovovat nebo stagnovat

Dubaj ( Innovate or Stagnate z 4.2.2015, Mohammed bin Rashid Al Maktoum) - Firmy, stejně jako lidé, zestárnou. Začnou život malé s dychtivostí přežít, tažené mladistvou energií a novými nápady. Soutěží, rozšiřují se, zrají a nakonec, až na několik výjimek, mizí do neznáma. Totéž platí i pro vlády: i ony mohou přijít o hladovost a ambicioznost mládí a spokojeností usnout na vavřínech. Vezměme v úvahu toto: do dneška stále existuje pouze 11% společností z "Fortune 500" z roku 1955, přičemž průměrná doba, po kterou společnosti zůstávají v "TOP 500" klesla ze 75 na 15 let. V tomto období rychlých změn, ty, které zaostávají se stávají nepodstatnými - během mžiknutí oka. Země, jejichž vlády zestárnou čelí stejnému osudu jako zastaralé a dožívající společnosti. Volba pro ně je jednoduchá: inovovat nebo se stát nepodstatnými.

18.2.2015 v 21:16 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 487 | Diskuse

Josef Zbořil

Evropské NO-GO zóny: Skutečnost nebo fikce? (část 1: Francie)

Gatestone Institut v USA ( European 'No-Go' Zones: Fact or Fiction? Part 1: France z 20.1.2015) - Džihádistický útok na pařížské kanceláře Charlie Hebdo, francouzského magazínu známého svým parodováním islámu, vrhl světlo na tzv. NO-GO zóny ve Francii a v dalších evropských zemích. NO-GO zóny jsou převážně v muslimském sousedství, které jsou do značné míry tabem pro nemuslimy z mnoha faktorů, včetně bezpráví a nejistoty, které prostupuje velkým počtem těchto oblastí. Úřady hostitelských zemí už nemají kontrolu nad mnoha NO-GO zónami a často nejsou schopny nebo ochotny poskytnout i základní veřejnou podporu, jako policii, hasiče a záchranné služby, ze strachu, že budou napadeni muslimskou mládeží.

14.2.2015 v 21:57 | Karma článku: 41.23 | Přečteno: 17757 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Kosejk

Jaroslav Kubera: Sociální systém? Výhoda pro politiky

V rozhovoru, který vznikal 10. července v Teplicích, se senátor, teplický primátor a krajský zastupitel Jaroslav Kubera rozhovořil o sportu, domácí politické scéně i problémech Evropské unie.

22.7.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Redaktorka provokuje na Mácháči v burkinách. Zamachruje taky bikinami u Saúdů?

Redaktorka chtěla poukázat na xenofobii Čechů. Snažila se sebevíc, leč zůstalo jen u jejích hloupě sebestředných stesků, které si protiřečí i s jí natočeným videem. Dovolím si rovněž pochybovat, že by si pamatovala desítku citací.

22.7.2017 v 10:11 | Karma článku: 35.55 | Přečteno: 1055 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 214 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 897 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 26.82 | Přečteno: 1367 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1849

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.