Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2014: 13 islámských zemí ve kterých je za ateismus trest smrti

31. 01. 2015 15:55:00
Organizace International Humanist and Ethical Union (IHEU), založená v roce 1952, sdružující 117 humanistiských, ateistických, racionalistických, sekularistických, skeptických, svobodomyslných a etických členských organizací z 38 zemí světa, vydala loni zatím svoji nejrozsáhlejší zprávu o stavu svobody myšlení ve světě s popisem pro každou z 192 zemí. O čem se zmiňuje tato zpráva nazvaná "Svoboda myšlení 2014: Globální zpráva o diskriminaci vůči humanistům, ateistům a nevěřícím. Jejich lidská práva a právní postavení"?

Úvod

Práva nevěřících, náboženských menšin a nekonformistů jsou prubířským kamenem svobody myšlení a projevu jako celku. Diskriminace a pronásledování nevěřících je velmi často spojeno s politickým utlačováním, obavami z pokroku nebo útlaku ve jménu náboženství. Humanisté a sekularisté jsou často mezi prvními, kdo klade otázky a bijí na poplach, když jsou lidská práva pošlapávána a když je náboženství zneužíváno (i v případě nejlepších úmyslů) a když se náboženství stává součástí problému. Umlčením nevěřících se umlčují jedny z hlavních hlasů pociťujících zodpovědné znepokojení ze stavu společnosti.

Sekularizující se svět

Ateisté (ti, kteří nevěří v žádného boha), humanisté (ti, kteří přijali etiku zaměřenou na lidský blahobyt a lidský rozkvět, kteří se neodvolávají k žádnému nadpřirozenému zdroji) a jiní, kteří se považují za nevěřící jsou velkou a rostoucí populací po celém světě. Podrobný průzkum v roce 2012 ukázal, že věřící lidé tvoří 59% světové populace, zatímco ti, kteří se identifikují jako "ateisté" tvoří 13%, přičemž dalších 23% se identifikuje jako "osoba bez vyznání". Ukazuje se, že ateistická a nenáboženská populace rychle roste (počet věřících klesl o 9% a ateisté vzrostli o 3% mezi roky 2005 a 2012) a že věřících ubývá v závislosti na růstu vzdělání a osobního příjmu - což je trend, který bude podle všeho dále pokračovat.

Porušování práv nevěřících

V některých zemích je nezákonné být nebo se identifikovat jako ateista. V mnoha dalších zemích, i když zde není zakázáno mít jiné náboženství nebo být bez vyznání je zakázáno opoustit státní náboženství. V těchto zemích je trestem pro odpadlictví od víry často smrt. V 19 zemích trestají své občany za odpadlictví a ve 12 z těchto zemí, je to trest smrtí. Pákistán sice nemá trest smrti za odpadlictví, ale má jej za rouhání, přičemž práh pro "rouhání", může být velmi nízký, takže reálně můžete být odsouzeni k trestu smrti za vyjádření ateismu ve 13 zemích (Afghánistán, Irán, Malajsie, Maldivy, Mauritánie, Nigérie, Pákistán, Katar, Saudská Arábie, Somálsko, Súdán, Spojené arabské emiráty a Jemen).

Trendy 2014

Jedním z trendů roku 2014 je stabilní postup militantních skupin, jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a Boko Haram. I když nejsou nové, tak ISIS (nebo mnoho z jeho členů) bojovalo v Sýrii několik let a stejně tak Boko Haram v severní Nigérii. Nyní jejich ohavné činy ale získali vzájemnost a leží v globálním pozornosti ideologického konfliktu a teroristických činů.

Nenávistné kampaně proti nevěřícím

V lednu Saúdská Arábie přijala nový zákon dávající "ateismus" na úroveň s "terorismem". I když se tímto zákonem snažila kriminalizovat mnoho věcí, některé již nelegální, tak první článek nového "protiteroristického" královského kodexu je, že je zakázáno "Podporování ateistických ideologií v jakékoliv formě, stejně jako jakýkoli pokus zpochybňování základů Islámu, náboženství na kterém tato země stojí."

V květnu malajský premiér Najib Razak označil "humanismus, sekularismus a liberalismus" za "deviantní". Popsal tyto sekulární světonázory a hodnoty, stejně tak jako mezinárodní rámec v oblasti lidských práv (což odmítl jako "právní řád nepocházející od boha, ale od člověka") za hrozbu pro islám a tím i za ohrožení státu.

V červnu, egyptské úřady navrhly a provedly organizovaný odpor proti mladým ateistům. Nuamat Sati z Ministerstva mládeže oznámil kampaň šířit povědomí o "nebezpečí ateismu" a proč je to "hrozbou pro společnost", aby se mladým ateistům, zejména těm kteří jsou stále hlasitější na sociálních médiích, poskytla "příležitost, k přehodnocení svých rozhodnutí a vrátili se ke svému náboženství. Na základě toho pak policie zadržela ateisty pro vyjadřování svých názorů na náboženství, většinou skrze on-line média nebo v tisku.

Tento rok bude ve znamení nárůstu těchto jevů, kdy státní úředníci a političtí vůdci budou postupovat proti nevěřícím, jen proto, že nemají žádnou náboženskou víru způsobem, že budou pokládány za projevy nenávisti a sociálního pronásledování etnických nebo náboženských menšin.

Zdroje:

“Atheists, humanists and liberals” now targeted as a distinct minority by “hate campaigns”

Atheists Face Death Penalty In 13 Countries, Discrimination Around The World According To Freethought Report

Čtete na podobné téma:

Za urážku islámu diskusí:10let vězení, 1000 ran bičem a 6 milionů Kč

Saudský královský dekret č.44: Ateisté jsou teroristé

Autor: Josef Zbořil | sobota 31.1.2015 15:55 | karma článku: 32.32 | přečteno: 2889x

Další články blogera

Josef Zbořil

Po 3,5 letech blogu na IDNES přechod na IHNED

Z důvodu změny administrativního systému správy blogu IDNES, včetně nového vizuálního vzhledu blogů s omezenými možnostmi vkládání obrázků jsem se rozhodl pro přesun na blog IHNED.

20.2.2015 v 21:13 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Josef Zbořil

Kniha: Mohammed bin Rashid Al Maktoum - Básně z pouště

Současný premiér Spojených Arabských Emirátů a vládce Dubaje Mohammed bin Rashid Al Maktoum (65) je autorem nejen knih Flashes of Thought, Spirit of the Union nebo My Vision, ale také dvou básnických sbírek „40 Poems from the Desert/40 básní z pouště“ vydané u příležitosti 40 roků existence Spojených Arabských Emirátů a sbírku 27 básní vydanou v roce 2009 s názvem „Poems from the Desert/Básně z pouště“.

19.2.2015 v 6:35 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 651 | Diskuse

Josef Zbořil

Osvícený emirátský premiér a vládce Dubaje: Inovovat nebo stagnovat

Dubaj ( Innovate or Stagnate z 4.2.2015, Mohammed bin Rashid Al Maktoum) - Firmy, stejně jako lidé, zestárnou. Začnou život malé s dychtivostí přežít, tažené mladistvou energií a novými nápady. Soutěží, rozšiřují se, zrají a nakonec, až na několik výjimek, mizí do neznáma. Totéž platí i pro vlády: i ony mohou přijít o hladovost a ambicioznost mládí a spokojeností usnout na vavřínech. Vezměme v úvahu toto: do dneška stále existuje pouze 11% společností z "Fortune 500" z roku 1955, přičemž průměrná doba, po kterou společnosti zůstávají v "TOP 500" klesla ze 75 na 15 let. V tomto období rychlých změn, ty, které zaostávají se stávají nepodstatnými - během mžiknutí oka. Země, jejichž vlády zestárnou čelí stejnému osudu jako zastaralé a dožívající společnosti. Volba pro ně je jednoduchá: inovovat nebo se stát nepodstatnými.

18.2.2015 v 21:16 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 487 | Diskuse

Josef Zbořil

Evropské NO-GO zóny: Skutečnost nebo fikce? (část 1: Francie)

Gatestone Institut v USA ( European 'No-Go' Zones: Fact or Fiction? Part 1: France z 20.1.2015) - Džihádistický útok na pařížské kanceláře Charlie Hebdo, francouzského magazínu známého svým parodováním islámu, vrhl světlo na tzv. NO-GO zóny ve Francii a v dalších evropských zemích. NO-GO zóny jsou převážně v muslimském sousedství, které jsou do značné míry tabem pro nemuslimy z mnoha faktorů, včetně bezpráví a nejistoty, které prostupuje velkým počtem těchto oblastí. Úřady hostitelských zemí už nemají kontrolu nad mnoha NO-GO zónami a často nejsou schopny nebo ochotny poskytnout i základní veřejnou podporu, jako policii, hasiče a záchranné služby, ze strachu, že budou napadeni muslimskou mládeží.

14.2.2015 v 21:57 | Karma článku: 41.23 | Přečteno: 17757 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Kosejk

Jaroslav Kubera: Sociální systém? Výhoda pro politiky

V rozhovoru, který vznikal 10. července v Teplicích, se senátor, teplický primátor a krajský zastupitel Jaroslav Kubera rozhovořil o sportu, domácí politické scéně i problémech Evropské unie.

22.7.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Redaktorka provokuje na Mácháči v burkinách. Zamachruje taky bikinami u Saúdů?

Redaktorka chtěla poukázat na xenofobii Čechů. Snažila se sebevíc, leč zůstalo jen u jejích hloupě sebestředných stesků, které si protiřečí i s jí natočeným videem. Dovolím si rovněž pochybovat, že by si pamatovala desítku citací.

22.7.2017 v 10:11 | Karma článku: 35.48 | Přečteno: 989 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 214 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 890 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 1319 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1849

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.