Stopka integraci EU: ODS-Fiskální unie, Svobodní-Lisabonská smlouva

24. 03. 2012 9:21:00
Po období prohlubující se integrace evropských zemí, vedoucí až do současného modelu a formy EU, začínají sílit různé názory po změně stávajícího trendu. V ČR patří mezi nejvíce euro-skeptické strany KSČM, DSSS, Suverenita, ODS a Svobodní. Tyto strany ovšem nelze brát jako strany podobné či spolupracující, ale jako strany kritizující či realisticky popisující současný stav a ekonomickou výkonnost EU ze svých různých úhlů pohledů. Obecně nyní také platí, že sílící euro-nacionalismus či euro-populismus jsou stejně nebezpečné hrozby mezinárodního charakteru pro svobodu občanů zemí EU, jako jejich tradiční formy charakteru národního.

Od roku 1950 do dnešní doby bylo členskými zeměmi EU ratifikováno 8 zásadních dokumentů, které ve svém důsledku předávají stále více pravomocí do jednoho evropského centra a vzdalují politickou moc a její kontrolu od občanů. Posledním z nich byla ratifikace Smlouvy o rozpočtové kázni či Fiskální pakt EU (tzn. Smlouva o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii), která se snaží řešit dluhovou krizi eurozóny a nezodpovědný přístup vlád členských zemí EU při plnění Maastrichtských kritérií (ČR je v jejich plnění na 5. místě z celkem 27mi zemí EU - viz. článek Plnění Maastrichtských kritérií zeměmi EU-2011). Pokud jednotlivé členské země EU selhávají v zodpovědném přístupu k evropské integraci a porušují svůj dobrovolný slib o dodržování Maastrichtských kritérií, stávají se tak pro své partnery méně důvěryhodnými a co je nejzávažnější, nedochází k celkovému plánovanému ekonomickému růstu EU.

Proti Fiskálnímu paktu EU se vzepřeli a nepodepsali pouze ČR a Spojené království, protože taková změna formy EU je jak pro britské konzervativce, tak českou ODS již z ideologických důvodů, tzv. soft-euro-skepticismu, nepřijatelná a prakticky deklaruje názory politické skupiny ECR v parlamentu EU, jíž jsou obě politické strany členy.

V obou zemích jsou také menší liberální strany hájící euro-skepticismus, respektive hard-euro-skepticismus (jenž je také často politikou "anti-establishment" politických stran s projevy populismu) a minimálně požadujícími snížení míry integrace členských zemí EU na formu:

- před podpisem Maastrichtské smlouvy - 1992 (britská UKIP);

- před podpisem Lisabonské smlouvy - 2007 (Svobodní v ČR).

V obou stranách jsou také silné názorové proudy, že EU je již nereformovatelná a že je národním zájmem EU opustit a vydat se např. švýcarskou cestou než pomáhat napravovat tento současný stav EU. Časovou osu schválení významných ratifikačních listin od počátku integrace evropských zemí a jejich "kritiky" zobrazuje následující obrázek.

Limitni_hloubka_integrace.jpg

Při prohlubující se integraci bude na budoucí podobu formy EU mít stále větší vliv parlament EU, kde již většina českých politických stran, zastoupených v národním parlamentu, již deklarovala svoji „evropskou příslušnost“ mezi sedm současných politických skupin evropského parlamentu a k nim lze i přiřadit vybrané neparlamentní strany:

- SPOZ, prosazující sociálně demokratické názory k S&D;

- Zelení se svojí ekologickou politikou ke Greens-EFA;

- Svobodní, z důvodu blízkosti k britské UKIP k EFD.

DSSS lze z důvodu blízkosti k maďarskému Jobbik přiřadit mezi nezařazené a stejně tak i Suverenitu - Blok Jany Bobošíkové, z důvodu blízkosti s rakouskou Liste Dr. Martin - Für Demokratie, Kontrolle, Gerechtigkeit – viz. článek Současné politické strany se jménem „lídra“ v jejich názvu. Vzhledem k současnému populistickému projevu (viz. akademická práce VV pohledem konceptu populismu), kterým se prezentují Věcí veřejné nebylo provedeno jejich zařazení. Rozdělení vybraných českých politických stran popisuje následující obrázek.

EP_Loga.jpg

Následujícím obrázkem lze jednoduše popsat pohled evropských politických skupin na míru hloubky integrace členských zemí EU.

E.jpg

Schválení Lisabonské smlouvy vedlo k výraznému omezení suverenity jednotlivých členů EU v podobě přesunu kompetencí z národních parlamentů na orgány EU a definovala také několik mechanismů, které dávají EU možnost získávat nové pravomoci a rušit právo veta i v dalších oblastech bez další ratifikace. EU je nyní jiná než v okamžiku přístupu ČR a dle euro-skeptických postojů „jiná špatným způsobem, prosazovaným směrem a svojí hloubkou“, navíc má zatím v plánu se tímto způsobem ještě více prohlubovat. Důkazem je současný tlak na ČR, aby ratifikovala Smlouvu o fiskální unii (tzn. Fiskální pakt EU), což je jen další logický krok při prosazování politiky euro-nacionalismu.

Současná forma EU, jejímž "mikrokosmem a vzorem" je belgický model není jedinou možnou a lze pro EU požadovat, aby jejím mikrokosmem byl např. švýcarský model, který je charakteristický svojí slabou centrální vládou, závazným vyrovnaným rozpočtem, lidovými vety a konceptem nevzdalování politické moci , a tím i zodpovědnosti, od občanů.

Čtěte na podobné téma:

Euro-skepticismus, Euro-nacionalismus a Euro-populismus

Výročí projevu Václava Klause v parlamentu EU v roce 2009

Autor: Josef Zbořil | sobota 24.3.2012 9:21 | karma článku: 19.49 | přečteno: 1513x

Další články blogera

Josef Zbořil

Recenze knihy Dominika Stroukala „Zvířátkování“

Ekonom Dominik Stroukal je také spoluautorem knížečky Zvířátkování z roku 1998, ve které dle abecedy skládá rýmovačky na zvířátka.

15.3.2024 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Josef Zbořil

Místo burky pro ženy chtějme zahalovací brýle VR pro muslimy "Halal Vision PBUH"

Brýle virtuální reality "Halal Vision PBUH" by mohl být název produktu nebo služby spojené s muslimskou kulturou a tradicemi, které by skutečně věřící muslimové měli nosit,aby byli věrni, jak svému svědomí, tak i toleranci Západu.

29.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 288 | Diskuse

Josef Zbořil

Politické strany nemají možnost plné kontroly voleb - po 10 letech díra z 0,125% na 10%

Politické strany a hnutí mají ze zákona možnost kontroly řádného průběhu voleb pomocí delegování členů do volebních okrskových komisí v ČR. Již v 10/2013 jsem upozorňoval, že v zahraničí volí cca 0,125% voličů bez jejich kontroly.

15.2.2024 v 6:15 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 439 | Diskuse

Josef Zbořil

ESG správně vidí PŘÍRODU,SPOLEČNOST a OBČANSTVÍ jako vyčerpatelná DATA,ne jako WIFI zdarma

V lednu 2008 představil Klaus Schwab svoji vizi v eseji „Globální firemní občanství: Spolupráce s vládami a občanskou společností“, na kterou také v současné době navazují konkretizované požadavky fenoménu ESG.

31.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 22.15 | Přečteno: 369 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.11 | Přečteno: 509 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 466 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2305 | Diskuse

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

Mimořádná schůze sněmovny, tentokrát svolaná vládní pětikoalicí, které přetekl kalich trpělivosti, a která zvažuje riziková chování opozice, a opozice obviňující z bezpečnostního rizika vládu. Kdo má pravdu?

25.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 651 | Diskuse
Počet článků 278 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1784

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...