Porovnání českého a švýcarského politického spektra

17. 08. 2011 17:11:00
Uplynulo více než 20 let od pádu totalitního režimu a stále se v ČR nemáme tak jako ve Švýcarsku, i když doba potřebná na „dohnání“ západní Evropy byla tehdy odhadována na 15 až 20 let. Současný rozdíl mezi českou a již zmíněnou švýcarskou společností, ale není pouze v míře evropské integrace, kvalitě vydaných zákonů či celkové ekonomické situaci, ale i v občanském přístupu.

Pokud porovnáme počet členů v politických stranách v ČR a Švýcarsku, zjistíme, že v ČR je celkový počet členů politických stran přibližně 168 000 a ve Švýcarsku cca 377 000, tzn. více než dvojnásobný počet. Navíc při zohlednění na počet obyvatel, jež v ČR dosahuje 10,5 milionu a ve Švýcarsku 7,7 milionu obyvatel, tento poměr vzroste až na trojnásobek ve prospěch Švýcarska. Následující grafy ukazují počty členů v politických stranách ve 12ti největších švýcarských a 11ti českých politických stranách (data byla získána z různých zdrojů, které často udávaly mírně rozdílné hodnoty a nemusejí tedy odpovídat přesnému aktuálnímu stavu).

SVc.jpg

CRc.jpg

Při porovnání těchto dvou grafů lze v obou případech pozorovat dominantní postavení 4 největších politických stran. V ČR je nejpočetnější stranou KSČM s cca 67 000 členy a ve Švýcarsku FDP (Liberálové) se 130 000 členy. Druhými nejpočetnějšími stranami jsou v obou případech křesťanští demokraté a čtvrtými nejpočetnějšími jsou sociální demokraté. Třetí nejpočetnější stranou v ČR je liberální ODS a ve Švýcarsku euroskeptická SVP, která má podle svého programu nejblíže k českým Svobodným. Zajímavá je ve Švýcarsku existence 4 křesťanských stran a dvou stran Zelených. Pro bližší porovnání byla vytvořena následující tabulka popisující politické spektrum stran ve Švýcarsku s hlavními body programu a jejich blízké strany v ČR.

Tab.jpg

Pro získání přehledu o současném významu jednotlivých politických stran je vhodné uvést také preference voličů během posledních parlamentních voleb, jež ukazují následující grafy.

SVp.jpg

CRp.jpg

Z těchto zjištění, lze konstatovat, že spektrum politických stran v ČR a Švýcarsku nabízí stejné možnosti, kterou cestou se do budoucna vydat a že při posledních volbách získalo parlamentní vliv v obou případech jen 5 stran, které následnými kompromisy rozhodovaly o podobě zákonů a jejich uplatňování. Největším rozdílem na české a švýcarské politické scéně (kromě členství v EU a jiného typu státního zřízení, jehož porovnání nebylo cílem tohoto článku) je tedy počet členů v jednotlivých politických stranách.

Z toho důvodu může být vznesena úvaha, že v poslední době gradující nespokojenost s politickou reprezentací v ČR je také z velké míry způsobena nevýrazným občanským postojem či přístupem obyvatel v ČR a z něho pramenícího nízkého počtu členů v politických stranách, jež má pak obecně za následek, že se mezi republikové politické špičky v jednotlivých politických stranách dostávají osoby s charaktery, vlastnostmi a schopnostmi, jež by v západní Evropě nepřesáhly okresní či krajskou úroveň.

PS: V jistém ohledu tato úvaha odpovídá i známému citátu Josepha de Maistra, že „Každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží“ a zajímavou citací potvrzující tuto úvahu je i prohlášení člena ODS uvedená v projektu „České politické strany po deseti letech vývoje“ (2002-2004, projekt GAČR 407/02/0679): ”Samozřejmě existuje jakési minimum počtu členů a bohužel všechny politické strany, kromě Komunistů a možná Lidovců, se pohybují pod tímto minimálním počtem. V tomto státě, aby činnost politické strany byla smysluplná, nebyla postavená na politikaření – přihlas tetičku a přehlasujeme tamtoho se strejčkem a pojedeš tam ty a Frantu nominujeme do toho –, který přestává fungovat, kdyby politická strana našeho formátu měla 50 až 60 tisíc členů; máme 22, 24, čili dvakrát tolik minimálně. Tam potom přestává fungovat to politikaření, tyto zákulisní dohody. A tam teprve začíná souboj názorový nebo soutěž myšlenek předkládaných a ti lidé si vybírají.”

Čtěte na podobné téma:

Vývoj počtu členů politických stran v ČR

Autor: Josef Zbořil | středa 17.8.2011 17:11 | karma článku: 28.14 | přečteno: 3990x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Vyřeší síť českých nemocnic soudy?

Všichni chtěli Lužickou nemocnici v Rumburku zachovat, ale pro její ztrátovost ji nechce ani město, ani jiný "strategický partner", nakonec rozhodl soud, poslal ji k zemi.

20.11.2019 v 14:48 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 95 | Diskuse

Michal Vimmer

Medová revoluce

30letá válka s komunismem nekončí : vládnou bývalí komunisti s nebývalými trockisty a podporou takykomunistů, 30 případů majora Zemana běží v éteru nonstop a napínavý poslední případ nejvyššího prokurátora Zemana se táhne jak med

20.11.2019 v 12:53 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kingmaker se rozhodl. Nepodpoří ani Gantze, ani Netanjahua

V době, kdy píšu tento krátký příspěvek, kingmaker izraelské politiky, šéf strany Izrael, náš domov Avigdor Lieberman, ještě hovoří. V živém vysílání televize KAN11. Je středa 20/11, krátce po poledni SEČ.

20.11.2019 v 12:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Dokážeme využít vesmírný program pro zlepšení dopravy na D1?

Ministerstvo dopravy má plán jak posunout úroveň naší nejoblíbenější dálnice do nového věku. Chystá se použít některé inovativní zbrusu nové technologie, jejichž popis se mi dostal nedopatřením do ruky.

20.11.2019 v 12:45 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 131 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Pepa Tomio - "Chystá nacistické pískle (Minář) noc dlouhých nožů?"

Pepův názor -"Milion (píííp) pro totalitu bude dávat ultimátum Babišovi.Pískově hnědé (píííp) u cesty, nacistické pískle chystá Babišovi a ostatním milionům obyvatel ČR noc dlouhých nožů" Jedna ze zpráv z žumpy Pepy Tomia Nose.

20.11.2019 v 12:34 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2038

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz