Porovnání českého a švýcarského politického spektra

17. 08. 2011 17:11:00
Uplynulo více než 20 let od pádu totalitního režimu a stále se v ČR nemáme tak jako ve Švýcarsku, i když doba potřebná na „dohnání“ západní Evropy byla tehdy odhadována na 15 až 20 let. Současný rozdíl mezi českou a již zmíněnou švýcarskou společností, ale není pouze v míře evropské integrace, kvalitě vydaných zákonů či celkové ekonomické situaci, ale i v občanském přístupu.

Pokud porovnáme počet členů v politických stranách v ČR a Švýcarsku, zjistíme, že v ČR je celkový počet členů politických stran přibližně 168 000 a ve Švýcarsku cca 377 000, tzn. více než dvojnásobný počet. Navíc při zohlednění na počet obyvatel, jež v ČR dosahuje 10,5 milionu a ve Švýcarsku 7,7 milionu obyvatel, tento poměr vzroste až na trojnásobek ve prospěch Švýcarska. Následující grafy ukazují počty členů v politických stranách ve 12ti největších švýcarských a 11ti českých politických stranách (data byla získána z různých zdrojů, které často udávaly mírně rozdílné hodnoty a nemusejí tedy odpovídat přesnému aktuálnímu stavu).

SVc.jpg

CRc.jpg

Při porovnání těchto dvou grafů lze v obou případech pozorovat dominantní postavení 4 největších politických stran. V ČR je nejpočetnější stranou KSČM s cca 67 000 členy a ve Švýcarsku FDP (Liberálové) se 130 000 členy. Druhými nejpočetnějšími stranami jsou v obou případech křesťanští demokraté a čtvrtými nejpočetnějšími jsou sociální demokraté. Třetí nejpočetnější stranou v ČR je liberální ODS a ve Švýcarsku euroskeptická SVP, která má podle svého programu nejblíže k českým Svobodným. Zajímavá je ve Švýcarsku existence 4 křesťanských stran a dvou stran Zelených. Pro bližší porovnání byla vytvořena následující tabulka popisující politické spektrum stran ve Švýcarsku s hlavními body programu a jejich blízké strany v ČR.

Tab.jpg

Pro získání přehledu o současném významu jednotlivých politických stran je vhodné uvést také preference voličů během posledních parlamentních voleb, jež ukazují následující grafy.

SVp.jpg

CRp.jpg

Z těchto zjištění, lze konstatovat, že spektrum politických stran v ČR a Švýcarsku nabízí stejné možnosti, kterou cestou se do budoucna vydat a že při posledních volbách získalo parlamentní vliv v obou případech jen 5 stran, které následnými kompromisy rozhodovaly o podobě zákonů a jejich uplatňování. Největším rozdílem na české a švýcarské politické scéně (kromě členství v EU a jiného typu státního zřízení, jehož porovnání nebylo cílem tohoto článku) je tedy počet členů v jednotlivých politických stranách.

Z toho důvodu může být vznesena úvaha, že v poslední době gradující nespokojenost s politickou reprezentací v ČR je také z velké míry způsobena nevýrazným občanským postojem či přístupem obyvatel v ČR a z něho pramenícího nízkého počtu členů v politických stranách, jež má pak obecně za následek, že se mezi republikové politické špičky v jednotlivých politických stranách dostávají osoby s charaktery, vlastnostmi a schopnostmi, jež by v západní Evropě nepřesáhly okresní či krajskou úroveň.

PS: V jistém ohledu tato úvaha odpovídá i známému citátu Josepha de Maistra, že „Každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží“ a zajímavou citací potvrzující tuto úvahu je i prohlášení člena ODS uvedená v projektu „České politické strany po deseti letech vývoje“ (2002-2004, projekt GAČR 407/02/0679): ”Samozřejmě existuje jakési minimum počtu členů a bohužel všechny politické strany, kromě Komunistů a možná Lidovců, se pohybují pod tímto minimálním počtem. V tomto státě, aby činnost politické strany byla smysluplná, nebyla postavená na politikaření – přihlas tetičku a přehlasujeme tamtoho se strejčkem a pojedeš tam ty a Frantu nominujeme do toho –, který přestává fungovat, kdyby politická strana našeho formátu měla 50 až 60 tisíc členů; máme 22, 24, čili dvakrát tolik minimálně. Tam potom přestává fungovat to politikaření, tyto zákulisní dohody. A tam teprve začíná souboj názorový nebo soutěž myšlenek předkládaných a ti lidé si vybírají.”

Čtěte na podobné téma:

Vývoj počtu členů politických stran v ČR

Autor: Josef Zbořil | středa 17.8.2011 17:11 | karma článku: 28.46 | přečteno: 4416x

Další články blogera

Josef Zbořil

Místo burky pro ženy chtějme zahalovací brýle VR pro muslimy "Halal Vision PBUH"

Brýle virtuální reality "Halal Vision PBUH" by mohl být název produktu nebo služby spojené s muslimskou kulturou a tradicemi, které by skutečně věřící muslimové měli nosit,aby byli věrni, jak svému svědomí, tak i toleranci Západu.

29.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 264 | Diskuse

Josef Zbořil

Politické strany nemají možnost plné kontroly voleb - po 10 letech díra z 0,125% na 10%

Politické strany a hnutí mají ze zákona možnost kontroly řádného průběhu voleb pomocí delegování členů do volebních okrskových komisí v ČR. Již v 10/2013 jsem upozorňoval, že v zahraničí volí cca 0,125% voličů bez jejich kontroly.

15.2.2024 v 6:15 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 428 | Diskuse

Josef Zbořil

ESG správně vidí PŘÍRODU,SPOLEČNOST a OBČANSTVÍ jako vyčerpatelná DATA,ne jako WIFI zdarma

V lednu 2008 představil Klaus Schwab svoji vizi v eseji „Globální firemní občanství: Spolupráce s vládami a občanskou společností“, na kterou také v současné době navazují konkretizované požadavky fenoménu ESG.

31.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 150 | Diskuse

Josef Zbořil

Přicházející éra „politického metaverza“

Moderní technologie, jako digitální dvojčata či umělá inteligence, se stanou stavebními kameny zcela nového konceptu politického metaverza, které vytvoří rozhraní mezi skutečným a virtuálním světem, přinášející nebývalé možnosti.

15.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jan Bartoň

Ukrajina nemá zbraně a vojáky

Ruská agrese proti Ukrajině už trvá déle než dva roky a situace Ukrajiny je doslova tragická. Její vojáci nemají zbraně a zřejmě jich není na frontě tolik, kolik by situace vyžadovala.

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 30.25 | Přečteno: 1719 | Diskuse

Miroslav Gruner

Poselství mrtvých nadšenců zasypaných v Čertově brázdě ve středních Čechách.

Zverbovaní bojovníci se hnali do boje odhodlaní nepřítele rozsekat na cucky, jenže ten si na ně počíhal a postřílel je v léčce. A tak ti, kteří chtěli vyhnat vetřelce ze země, zůstali ležet mrtvi a jsou pohřbeni v Čertově brázdě.

1.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

Když bohatí zchudnou, chudí umřou hlady! Poučuje nás prastaré anglické heslo: „When the rich get poor, the poor starve ​to death.” Komunisté nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by komunisté!

29.2.2024 v 23:56 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 324 | Diskuse

Radek Sárközi

Mikuláš Bek by měl jako ministr školství okamžitě skončit

Ministra školství Mikuláše Beka kritizuje nejen opozice, ale i zástupci koaličních stran, a dokonce už i někteří členové hnutí Starostové a nezávislí. Obhájí M. Bek v senátních volbách svou pozici senátora? Skončí jako ministr?

29.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 23.33 | Přečteno: 521 | Diskuse
Počet článků 277 Celková karma 11.72 Průměrná čtenost 1788

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...