Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

107. výročí narození filozofky Ayn Rand

2. 02. 2012 6:00:00
V ČR méně známá Ayn Rand (2.2.1905 až 6.3.1982), vlastním jménem Alisa Zinověvna Rosenbaum, byla americká spisovatelka a filozofka ruského původu, která se proslavila především díky svým románům Altas Shrugged a Fountainhead, které dle amerického magazínu ShortList patří mezi nejlepších 50 románů všech dob, a definováním nového filosofického směru – objektivismu.

Svůj postoj a pohled na svět charakterizovala jako „filosofii pro život na zemi“ a snažila se definovat principy, jimiž by se měl člověk řídit ve svém myšlení a jednání, má-li žít životem hodným člověka. Člověk podle ní žije z hodnot získaných vlastní prací nebo dobrovolnou směnou a dosahování vlastního štěstí je jeho nejvyšším morálním cílem. Člověk podle této filozofie nežije jako člověk, pokud se rozhodne nepoužívat svůj rozum či pokud nemá možnost závěry svého rozumu prakticky uplatňovat.

10 vybraných citátů Ayn Rand:

1) A creative man is motivated by the desire to achieve, not by the desire to beat others. - Kreativní člověk je motivován touhou něčeho dosáhnout, nikoli touhou porazit ostatní.

2) Force and mind are opposites; morality ends where a gun begins. - Síla a mysl jsou protiklady; morálka končí tam, kde začíná zbraň.

3) From the smallest necessity to the highest religious abstraction, from the wheel to the skyscraper, everything we are and everything we have comes from one attribute of man - the function of his reasoning mind. - Od nejmenších nezbytností po nejvyšší náboženské představy, od kola po mrakodrap, všechno co jsme a vše co máme pochází z jedné vlastnosti člověka – schopnosti uvažovat s rozumem.

4) Individual rights are not subject to a public vote; a majority has no right to vote away the rights of a minority; the political function of rights is precisely to protect minorities from oppression by majorities (and the smallest minority on earth is the individual). - Práva jedince nejsou předmětem pro veřejné hlasování; většina nemá právo hlasovat o odebrání práv menšinám; politickou funkcí práva je důsledná ochrana menšin proti útlaku většiny (a nejmenší menšina na světě je jedinec).

5) The worst guilt is to accept an unearned guilt. - Nejhorší vinou je přijmout nezaslouženou vinu.

6) There are two sides to every issue: one side is right and the other is wrong, but the middle is always evil. - Každý problém má dvě možnosti: jednu správnou a druhou špatnou, ale střed je vždy zlo.

7) Upper classes are a nation's past; the middle class is its future. - Vyšší třídy jsou minulostí národa, střední třída je jeho budoucnost.

8) Wealth is the product of man's capacity to think. - Bohatství je produktem lidské schopnosti myslet.

9) Potentially, a government is the most dangerous threat to man's rights: it holds a legal monopoly on the use of physical force against legally disarmed victims. - Potenciálně je vláda nejvážnější hrozbou pro lidská práva: má legální monopol na použití fyzické síly proti legálně neozbrojeným obětem.

10) So you think that money is the root of all evil. Have you ever asked what is the root of all money? - Takže si myslíte, že peníze jsou kořenem všeho zla. Už jste si někdy položili otázku, co je kořenem všech peněz?

Kromě těchto citátů je také rozšířen a oblíben text z knihy Fountainhead (Zdroj):

Throughout the centuries there were men who took first steps down new roads armed with nothing but their own vision. The great creators (thinkers, artists, scientists, inventors) stood alone against the men of their time. Every great new thought was opposed. Every great new invention was denounced. But...the men of unborrowed vision went ahead. They fought, they suffered and they paid. But they won. - V průběhu staletí zde byli lidé, kteří učinili první kroky novými cestami, vyzbrojeni pouze vlastními vizemi. Velcí tvůrci (myslitelé, umělci, vědci, vynálezci) stáli osamoceni proti lidem své doby. Každá nová velká myšlenka čelila odporu. Každý nový velký vynález byl odsuzován. Ale...lidé s vlastní vizí šli dál. Bojovali, trpěli a platili za to. Ale vyhráli.

ayn_rand.jpg

V současné době roste v USA i ve světě zájem o její myšlenky a pohled na svět, především o její román Atlas Shrugged. Toho se od roku 1957 prodalo více než 7 milionů výtisků (v roce 2007 - cca 125 tisíc, 2008 - cca 250 tisíc a v roce 2009 - cca 500 tisíc).

Čtěte také na toto téma:

"Atlas Shrugged" od Ayn Rand - 2. nejinspirativnější kniha v USA

Autor: Josef Zbořil | čtvrtek 2.2.2012 6:00 | karma článku: 16.56 | přečteno: 1359x

Další články blogera

Josef Zbořil

Čínská AI: Prozatímní opatření pro řízení služeb generativní umělé inteligence

Překlad čínského regulačního prozatímního opatření na umělou inteligenci (AI) ze dne 10.července 2023 doplňující již nepřehlédnutelný stav upadající "evropské AI" oproti "americké AI" a "čínské AI".

15.7.2023 v 10:22 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 138 | Diskuse

Josef Zbořil

Harari: Umělá inteligence a budoucnost lidstva

Překlad prezentace„Umělá inteligence a budoucnost lidstva“ od Yuval Noah Harariho, kterou přednesl na Frontiers Forum v Montreux dne 29.4.2023.

11.7.2023 v 16:09 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 236 | Diskuse

Josef Zbořil

Dezfact-checking: Dezinformační fact-checking

Dezinformace bývá definována jako nepravdivá informace záměrně šířená za účelem oklamání lidí. Fact-checking má prověřovat faktická tvrzení s cílem určit pravdivost a správnost, ale může být také přirozeně použit i dezinformačně.

8.7.2023 v 11:26 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 405 | Diskuse

Josef Zbořil

Usvědčený dezinformátor Tomáš Zdechovský: Lži o nezávislém státu Tchaj-wan

Fact-checking vystudovaného pedagoga volného času na teologické fakultě a dalších obdobných měkkých oborů Mgr. at. Mgr. at. Mgr. Tomáše Zdechovského, MBA, který je v tématu Tchaj-wanu usvědčeným dezinformujícím lhářem.

6.7.2023 v 14:17 | Karma článku: 33.07 | Přečteno: 1205 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Češi složili maturitu z lidskosti na výbornou.

Dne 26.9.2023 v brzkých ranních hodinách byla dokončena sbírka 100 miliónů korun na léčbu malého chlapce, která má velkou šanci jej vrátit do normálního života

26.9.2023 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Flaška

Šifrovaný telefon je zakázán?

Já tomu nerozumím. To nemohu udělat opatření proti tomu, aby mě někdo odposlouchával? Je tu nějaký zákon, který to zakazuje? Telefonní komunikace je snad soukromá, nebo už to do budoucna podle SPD nemá platit?

25.9.2023 v 21:15 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 370 | Diskuse

Tadeáš Firla

"Jenom svině sedí dnes v kině"

Tento slogan jsem si vypůjčil od vysoce postaveného člena vládnoucí strany v Polsku, který takto reagoval na film polské scénáristky Agnieszki Holland "Zelená hranice. V kině jsem se cítil velmi dobře a doporučuji shlédnout film.

25.9.2023 v 20:44 | Karma článku: 9.88 | Přečteno: 287 | Diskuse

Karel Trčálek

Jiří Kobza, znalec radioaktivity, nadějný kádr KSČ

Jiří Kobza, jsa členem KSČ, přísahal rovněž, stejně jako rozvědčík na Hradě, věrnost Kremlu. Jenže na rozdíl prezidentské gumy Jiří Kobza svoji přísahu nikdy neporušil

25.9.2023 v 18:04 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 332 | Diskuse

Jan Pražák

Každej den minimálně jeden exkrement!

Věta byla vyřčena s krajní nelibostí a slovo exkrement bylo nahrazeno daleko jadrnějším synonymem. V jádru šlo o neustále se opakující spor nesmiřitelných skupin pejskařů a nepejskařů.

25.9.2023 v 14:34 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 1651 | Diskuse
Počet článků 271 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1805

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...