Politická zodpovědnost za zadlužení ČR za posledních 15 let

28. 02. 2012 7:04:00
Zadlužení ČR dosahuje cca 1,5 bilionu Kč, tzn. cca 40% HDP. Za posledních 15 let došlo díky vládním politikám k zadlužení cca 1,3 bilionu Kč, tzn. cca 31% HDP. V televizních debatách se často věnuje velké množství času zdůvodňováním, kdo za toto zadlužení může více a kdo méně. Cílem článku je definovat míru stranické politické zodpovědnosti za současné zadlužení ČR.

Data z ekonomické oblasti, z kterých bylo vycházeno, zobrazuje následující tabulka.

T1.jpg

Data z politické oblasti, z kterých bylo vycházeno, zobrazuje následující tabulka.

T2.jpg

Na politickou zodpovědnost je nahlíženo různě a každý přikládá jinou důležitost tomu, zda za výsledky státního hospodaření může přímo hlava vlády, tzn. premiér či ministr financí, popř. poměrově všichni členové vládního kabinetu či vládní strany. Navíc v posledních 15ti letech existovala po určitou dobu tzv. opoziční smlouva a fungovaly menšinové vlády jak pod vedením ODS, tak ČSSD a kdy docházelo k jejich vzájemné podpoře v získávání důvěry a tím i k realizaci zvolených politik a rozpočtů. Obdobně Fisherova vláda „nestraníků“ byla v poslanecké sněmovně podporována konkrétními stranami s různými počty poslanců. U zadlužování je také důležité zohlednit, zda k němu docházelo v době ekonomického růstu, tzn. jaká byla v té době velikost ekonomiky. Z výše popsaného lze tedy definovat celkem 14 pohledů na to „které strany nesou jakou zodpovědnost za zadlužení ČR v posledních 15ti letech“. Tyto pohledy popisuje následující tabulka.

T3.jpg

Pro snadné porovnání, lze tyto způsoby určení míry stranické zodpovědnosti za zadlužení v posledních 15ti letech vykreslit do jednoho grafu.

1.jpg

Pro případ, že by někdo mohl dávat přednost ne přímo vybraným pohledům, ale jejich průměrné hodnotě, tak byly zpracovány dva grafy a to jak pro zadlužení v miliardách Kč, tak pro zadlužení v %HDP.

2.jpg

3.jpg

Čtěte na podobné téma:

Grafické schéma privatizace a zadlužení v 1994 a 2011

Žebříček poslanců nejčastěji schvalujících zadlužující politiku ČR

Autor: Josef Zbořil | úterý 28.2.2012 7:04 | karma článku: 25.90 | přečteno: 2941x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Vyřeší síť českých nemocnic soudy?

Všichni chtěli Lužickou nemocnici v Rumburku zachovat, ale pro její ztrátovost ji nechce ani město, ani jiný "strategický partner", nakonec rozhodl soud, poslal ji k zemi.

20.11.2019 v 14:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Michal Vimmer

Medová revoluce

30letá válka s komunismem nekončí : vládnou bývalí komunisti s nebývalými trockisty a podporou takykomunistů, 30 případů majora Zemana běží v éteru nonstop a napínavý poslední případ nejvyššího prokurátora Zemana se táhne jak med

20.11.2019 v 12:53 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 213 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kingmaker se rozhodl. Nepodpoří ani Gantze, ani Netanjahua

V době, kdy píšu tento krátký příspěvek, kingmaker izraelské politiky, šéf strany Izrael, náš domov Avigdor Lieberman, ještě hovoří. V živém vysílání televize KAN11. Je středa 20/11, krátce po poledni SEČ.

20.11.2019 v 12:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 81 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Dokážeme využít vesmírný program pro zlepšení dopravy na D1?

Ministerstvo dopravy má plán jak posunout úroveň naší nejoblíbenější dálnice do nového věku. Chystá se použít některé inovativní zbrusu nové technologie, jejichž popis se mi dostal nedopatřením do ruky.

20.11.2019 v 12:45 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 121 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Pepa Tomio - "Chystá nacistické pískle (Minář) noc dlouhých nožů?"

Pepův názor -"Milion (píííp) pro totalitu bude dávat ultimátum Babišovi.Pískově hnědé (píííp) u cesty, nacistické pískle chystá Babišovi a ostatním milionům obyvatel ČR noc dlouhých nožů" Jedna ze zpráv z žumpy Pepy Tomia Nose.

20.11.2019 v 12:34 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 464 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2038

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz