Podnikatelé a podnikavci

4. 02. 2012 11:50:00
I když se označení podnikatel a podnikavec často používají jako synonyma, tak jejich význam je různý a je třeba rozlišovat mezi podnikatelem baťovského typu a čecháčkovským podnikavcem (tzn. mezi chytrým člověkem a chytráčkem).

Rozdíl mezi podnikatelem a podnikavcem se v praxi vyznačuje ve stylu podnikání, v respektování vyhlášek či zákonů a také v přístupu a dodržování nepsaných pravidel etiky podnikání a morálky.

Podnikavost je definována jako dovednost, šikovnost, zručnost či vynalézavost. Jedná se o vlastnost spíše intuitivní a vrozenou, ke které není potřeba studia. Je to charakterová vlastnost, schopnost, umění a motivace nacházet, vytvářet a využívat příležitosti pro zabezpečení prosperity podnikatelského subjektu bez ohledu na řešení problematiky financí, produktu, struktury organizace či zpětné vazby od zákazníka.

Podnikatelství je definováno jako dovednost k organizování činností s materiálovými a lidskými zdroji ve finanční, věcné a časové rovině. Je to organizačně-inovační proces a navzdory tomu, že prakticky je podnikatelem, každá fyzická nebo právnická osoba zapsaná do obchodního rejstříku, tak „skutečným“ podnikatelem je ten, kdo se snaží vyřešit problém pro co největší počet lidí a jeho řešení (tzn. produkt či služba) je lepší či levnější. Podnikatel slouží svému zákazníkovi, pracuje pro něho, investuje do něho svůj vlastní čas, energii a talent. Smyslem této činnosti je vznik přidané hodnoty a realizace zisku.

Podnikavec je oproti tomu ten, který čerpá zdroje, fondy či granty v jakékoli formě a který jen využívá vzniklé příležitosti bez dlouhodobého záměru v poskytování produktů či služeb. Místo uspokojování zákazníků mu jde o jednorázové využití z důvodu svého vlastního zabezpečení (tzv. být za vodou).

Úspěšný podnikatel – ne živnostník, spekulant či podnikavec – je tvůrcem lepších produktů a služeb, kterými řeší problémy lidí a zlepšuje kvalitu jejich životů. Svou činností přidává hodnotu druhým, a tím i sobě. Lidé, kteří ubírají hodnotu druhým, aby přidali hodnotu sobě, nejsou podnikatelé a nic na tom nezmění ani výše jejich zisků a nabytá prestiž. Mohou vydělat velké peníze, ale ty z nich neudělají podnikatele.

V září 2010 bylo na webu podnikatel.cz vybráno 5 nejvýznamějších českých podnikatelů v historii, kteří se dokázali prosadit doma i v zahraničí a formovali tuzemskou podnikatelskou scénu.

1. Tomáš Baťa (1876-1932)

2. Václav Klement (1868-1938)

3. Emil Kolben (1862-1943)

4. Emil Škoda (1839-1900)

5. Petr Kellner (1964 - současnost)

Zdroje:

Spíše podnikavci než podnikatelé (Milan Zelený)

Autor: Josef Zbořil | sobota 4.2.2012 11:50 | karma článku: 16.41 | přečteno: 1878x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Pech

Kdo má větší hlad, váš kotel nebo auto?

„Kolik polystyrénu na zateplení, šestnáctka bude dost? A nedojedeme pro něj do Polska?“ Ušetříte v domácnosti nejvíc energie zateplováním?

20.11.2019 v 12:24 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 288 | Diskuse

Zbyněk Barth

Důsledky "ochranných" opatření ČNB

Paní Šichtářová, opomněla jste některé důsledky zásahů ČNB do dnešní ekonomiky. Mám dojem. že důsledek intervence ČNB má a bude mít větší negativa, než jste naznačila...

17.11.2019 v 20:33 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 599 | Diskuse

Robert Brinda

Šmejdovství je mimořádně výnosný byznys.

Před několika roky jedna organizace v Litomyšli vypsala anketu na zjištění nejvýhodnějšího dodavatele elektrické energie a plynu.

15.11.2019 v 14:43 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 576 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Výročí největšího českého průšvihu

Častý je názor, že největším problémem polistopadového vývoje byla forma privatizace. Někdo zase největší problém vidí v pozdější oligarchizaci české ekonomiky.

15.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.13 | Přečteno: 22970 | Diskuse

Jakub Deneš

Nákupy Petra Kellnera v biotechnologiích

V nedávné době prolétla v českých mediích zpráva, že nejbohatší muž ČR, Petr Kellner nakoupil přes společnost Sotio podíl ve slibných biotechnologických společnostech Autolus a MaveriX Oncology.

12.11.2019 v 22:38 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2038

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz