Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Porovnání centrální státní správy v ČR a ve Švýcarsku

3. 04. 2012 6:54:00
České republice, stejně jako zbytku členských zemí EU, se nedaří dosahovat vyrovnaného státního rozpočtu. Vzorem pro celou EU tak může být Švýcarsko, kde je dosažení vyrovnaného rozpočtu uzákoněno a není možné neřešit problémy neefektivního systému díky státnímu zadlužování. Pokud bychom chtěli ČR více přiblížit Švýcarsku po formální stránce, je vhodné provést vzájemné porovnání centrálních struktur jejich státních správ.

Informace o švýcarské státní správě lze přehledně nalézt v každoročně vydávané brožuře The Swiss Confederation a brief guide - 2010, která dává jasnou představu o politických institucích a výkonných orgánech s udáním názvů úřadů, jmen jejich zodpovědných vedoucích, počtem jejich zaměstnanců, jejich celkových platů a výdajů, tzn. jasně popisuje strukturu a roli kterou stát má. Oproti tomu informace o české státní správě lze méně přehledně a výstižně nalézt v Státním závěrečném účtu MF ČR a www.statnisprava.cz. Z uvedených zdrojů byly získány počty státních zaměstnanců v roce 2010 a byly zakresleny do grafického schématu.

CZ_SWISS.jpg

Detailnější shrnutí a popis české státní správy je v článku Grafické schéma státních úřadů, jejich zaměstnanců a výdajů–rok 2010 a podobné shrnutí švýcarské státní správy popisuje následující tabulka.

TAB_SWISS.jpg

Rozdíl mezi českými cca 430 tisíci (pro 10,5 milionu obyvatel ČR) a švýcarskými cca 47 tisíci (pro 7,7milionu obyvatel Švýcarska) placenými osobami z centrální úrovně státní správy nevystihuje maximální možný rozdíl pro funkční redukci současné české státní správy, protože některé funkce jsou ve Švýcarsku zajišťovány lokálně z jiných rozpočtů, čímž je také minimalizována korupce a dohled nad nepředražováním veřejných zakázek. Nicméně faktem zůstává, že z porovnávaných centrálních státních správ lze konkrétně vybrat např. 5 českých a 5 švýcarských úřadů, které plní systémově stejně specifické funkce, ovšem v ČR s cca 2,5x více státními zaměstnanci – viz. následující tabulka.

Tab_CZ_SWISS.jpg

Současný rozdíl mezi ČR a Švýcarskem je dán také tím, že ve Švýcarsku se drží nejenom národního hesla Jeden pro všechny a všichni pro jednoho, ale i vlastního pojetí liberalismu, který je chápán jako Svoboda a zodpovědnost - pro každého a bez rozdílu. Svoboda bez zodpovědnosti směřuje k rozpadu společnosti na „mocensko-politické klany“, jejímž zájmům je společnost vydána napospas a zodpovědnost bez svobody vede k totalitě a k rostoucí byrokracii, jejímž zájmům je společnost nakonec podřízena. A tím i pojetím funkce a zodpovědnosti centrální státní správy, tzn. kdy vláda musí být natolik slabá, aby nebyla nebezpečná a neomezovala svobodné rozhodování, jednání a podnikání svých občanů a současně natolik silná, aby svým občanům zajistila neodebrání jejich svobod od občanů či vlád ostatních států světa.

Čtěte na podobné téma:

Porovnání českého a švýcarského politického spektra

Autor: Josef Zbořil | úterý 3.4.2012 6:54 | karma článku: 38.07 | přečteno: 9161x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Otto Kamm

Soukup a jeho televize

Moje dcera prohlásila, že jsem masochista. Rozhodl jsem se celý týden se dívat na předvolební debaty na obskurní televizní stanici Barrandov. Bylo to poučné, možná, že až moc.

18.9.2021 v 20:58 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 448 | Diskuse

Ivo Cerman

Biden nebojoval s Tálibánem, ale s Amerikou

Biden Afghánistán obětoval, protože ve skutečnosti se v létě soustředil na válku proti disidentům ve vlastní zemi. Přečtěte si, o co doopravdy šlo.

18.9.2021 v 10:00 | Karma článku: 30.47 | Přečteno: 711 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Nemocní mocní

Moc bývá návykovější než nikotin s heroinem dohromady. Drogová závislost vzniká snadno a rychle. Odcházení znamená těžkou odvykačku.

18.9.2021 v 8:58 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 263 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Velkoadmirál Raeder, anglofob, a anglofil Hitler : "Británie Německu válku nevyhlásí"

Raeder přiměl zamini, aby koncem roku 1939 vyjednalo tajné dohody s Japonskem, se Španělskem a se Stalinem, které německým lodím a ponorkám umožnily využívat japonské, španělské a sovětské přístavy.

17.9.2021 v 20:54 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 382 | Diskuse

Karel Kužel

Národ a jeho zájmy

V předvolebním období se dostává do popředí otázka národních zájmů. Strany se předhánějí v tom, která z nich lépe poslouží našemu národu. Jak vlastně definovat národ a jeho zájmy? Existuje nějaké české specifikum?

17.9.2021 v 17:50 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2137

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz