Analýza politického rozložení společnosti z voleb v roce 2010

17. 03. 2013 18:48:00
Mirek Topolánek v listopadu 2012 na sněmu ODS představil nejen 4 scénáře vývoje ODS, kdy za nejpravděpodobnější označil scénář, kdy "značka ODS" nepřežije, ale také zmínil potřebu existence analýzy politického rozložení společnosti a vlastního postavení v něm. Protože by mě taková analýza zajímala, ale žádnou takovou jsem nenalezl, tak jsem se rozhodl ji vypracovat - a to z dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a SC&C, která byla zjišťována v červnu 2010.

Mirek Topolánek na sněmu ODS - plný projev zde.

Analýza politického rozložení společnosti

I když se členové politických stran sami vidí v určitých oblastech pravo-levého politického spektra, tak právě voliči nemusí být vnímáni ve stejných oblastech. Z prvního uvedeného grafu je zajímavé, že sami voliči se označují spíše za střed a že za strany středové považují i KDU-ČSL a Zelené.

Pravice_levice.jpg

Jelikož cca 4 z 5 milionů pracujích v ČR jsou zaměstnanci, tak je patrné, že tato skupina voličů bude dominantní. Co je ovšem z následujícího grafu překvapivé, tak že u každé politické strany tvoří poměrně shodné poměrné zastoupení dosahující 40 až 58%. Zde by bylo zajímavé rozlišit preference "státních" zaměstnanců a zaměstnanců v soukromém sektoru, nicméně uvedená data neexistují. Z uvedených typů voličů je zajímavá také dominantní podpora důchodců ČSSD a KSČM a preference prvovoličů pro TOP09 a strany ostatní (z nichž 3/4 tvoří Piráti, DSSS a Svobodní).

A2.jpg

Pokud tento graf zohledníme dosaženou volební podporou a rozloženou na 100 voličů, tak získáme přehledné a celkem překvapivé rozložení volební podpory. Proč překvapivé? Protože o ODS se stále říká, že se podbízí podnikatelům, ale jak je vidět, tak nejvíce z jejích voličů jsou přesto zaměstnanci. Stejně tak, se říká, že se ČSSD podbízí nezaměstaným, ovšem tento typ voliče je svým zastoupením mezi zbylými typy voličů téměř zanedbatelný.

A1.jpg

Další grafy zobrazující volební podporu dle věku a vycházejí z dat SC&C, přičemž např. výsledky skupiny 60 a více odpovídají předchozím hodnotám pro důchodce.

CSC.jpg

Pokud předchozí graf převedeme do "věkové pyramidy" demografické struktury obyvatel ČR, tak získáme následující graf.

DM4.jpg

Na závěr lze uvést ještě jednu zajímavou informaci. A to, že dle zjišťování CVVM cca 90,2% občanů v posledních 10 letech neuvažovalo o vstupu do politické strany.

Čtete na podobné téma:

Co dokáží nové tváře v čele ODS? Při dobré práci ještě rychlejší pád

Autor: Josef Zbořil | neděle 17.3.2013 18:48 | karma článku: 13.47 | přečteno: 855x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Vyřeší síť českých nemocnic soudy?

Všichni chtěli Lužickou nemocnici v Rumburku zachovat, ale pro její ztrátovost ji nechce ani město, ani jiný "strategický partner", nakonec rozhodl soud, poslal ji k zemi.

20.11.2019 v 14:48 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 106 | Diskuse

Michal Vimmer

Medová revoluce

30letá válka s komunismem nekončí : vládnou bývalí komunisti s nebývalými trockisty a podporou takykomunistů, 30 případů majora Zemana běží v éteru nonstop a napínavý poslední případ nejvyššího prokurátora Zemana se táhne jak med

20.11.2019 v 12:53 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 226 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kingmaker se rozhodl. Nepodpoří ani Gantze, ani Netanjahua

V době, kdy píšu tento krátký příspěvek, kingmaker izraelské politiky, šéf strany Izrael, náš domov Avigdor Lieberman, ještě hovoří. V živém vysílání televize KAN11. Je středa 20/11, krátce po poledni SEČ.

20.11.2019 v 12:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Dokážeme využít vesmírný program pro zlepšení dopravy na D1?

Ministerstvo dopravy má plán jak posunout úroveň naší nejoblíbenější dálnice do nového věku. Chystá se použít některé inovativní zbrusu nové technologie, jejichž popis se mi dostal nedopatřením do ruky.

20.11.2019 v 12:45 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 132 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Pepa Tomio - "Chystá nacistické pískle (Minář) noc dlouhých nožů?"

Pepův názor -"Milion (píííp) pro totalitu bude dávat ultimátum Babišovi.Pískově hnědé (píííp) u cesty, nacistické pískle chystá Babišovi a ostatním milionům obyvatel ČR noc dlouhých nožů" Jedna ze zpráv z žumpy Pepy Tomia Nose.

20.11.2019 v 12:34 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 512 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2038

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz