Otto Wichterle o nezávislosti Akademie věd

24. 07. 2013 18:10:00
Životopisná kniha Vzpomínky od Otta Wichterleho uvádí na straně 138, že XXIV. valné shromáždění ČSAV (17. a 18. dubna 1968) bylo pozoruhodné tím, že se zde poprvé (a bohužel i naposledy) mluvilo vesměs spatra místo předčítání předem připravených a bůhvíjakými organizacemi schválených referátů.

Podle Wichterleho v postojích členů Akademie, kteří se jednání aktivně účastnili, převažovaly nelítostné útoky na prezidium, motivované také tím, že tak mohli mnozí snadno smýt svůj podíl odpovědnosti za dosavadní autoritativní, a tudíž málo demokratické poměry v Akademii. V tom se vyznamenávali podle něj zvláště jeho kolegové komunisté ze společenských věd. Pokládal tak za nutné vystoupit se svým stanoviskem nestraníka, kterým chtěl vyjádřit svůj vztah k politickým poměrům za pražského jara 1968 a vůbec jeho názor nestraníka na totalitní režim.

Záznam z XXIV. valného shromáždění ČSAV:

Akademik Wichterle: ,,Vážené shromáždění, slyšeli jsme v průběhu těchto dní ve všech rejstřících hrát na téma demokratizace a svobodného rozvoje vědy. Mnozí zvýšeným hlasem táborových řečníků vrhali hromy a blesky na orgány Akademie jakožto nositele všech možných deformací. Pokusil bych se vrhnout na tyto vztahy světlo z jiného směru: bude to zase asi jednostranný pohled, ale bude jiný a mám dojem, že tu ještě, nebyl vysloven. Jde totiž o to, že - jak se mi zdá - jednaly orgány Akademie přesně tak, jak jim ukládal zákon, a o zákonu se tu nemluvilo nebo když, tak se mluvilo o jeho periferních ustanoveních spíše než o zákonu. Nemluvilo se zejména o tom, co zákon ukládá již ve své preambuli, která naprosto jednoznačně ukládá Akademii plnou poslušnost Komunistické straně Československa. Ukládá Akademii, aby ve všem svém počínání respektovala směrnice, stanovené Komunistickou stranou Československa. Tedy jaképak výtky orgánům Akademie, že se chovaly podle tohoto zákona, že respektovaly směrnice, které vycházely z tohoto politického centra?...

...Chtěl bych říci zejména to, že když jste naváděli k tomu, co se v budoucnosti má v řídících orgánech Akademie dělat nebo jste je za něco kritizovali, že jste je naváděli k překračování zákona. Jestliže s jejich chováním, které vyplývá ze zákona, nesouhlasíte, prosím vás, dotýkejte se tohoto zákona. Je to vědečtější postup, než který jste volili. Chválili jste dokonce orgány prezidia za to, že se dovedly pohybovat v trhlinách politického aparátu. To je švejkovská politika. Je to typické pro náš národ, máme v tom ohromnou rutinu. Já sám si myslím, že jsem se pohyboval v mnoha trhlinách, ale není to důstojné vědeckého sboru...

....To je můj dojem, ale myslím, že strana nikdy nedopustí, aby tato preambule ze zákona zmizela, protože tím by se strana zbavovala mocného nástroje, kterým je věda. Tím si vykládám to naprosto diskrétní mlčení o této otázce. Budeme muset nadále s touto preambulí počítat. A v tom případě jsou irelevantní všechny návrhy, které tu byly vzneseny o nezávislosti vědy, o plné volitelnosti orgánů, které jsou orgány politickými. To je přece v rozporu se zákonem. Jestliže zákon proklamuje komunistickou stranu jakožto jedinou instituci, vůči které je Akademie odpovědna - nikoli snad nějakým absolutním vědeckým pravdám nebo svědomí vědců atd. - bude tato strana i nadále určovat podle zákona Akademii, jakým způsobem má postupovat - a může to být míněno až do úplných detailů – čili když se komunistická strana rozhodne, že např. Sviták má být odstraněn, musí se ho prezidium zbavit a vyloučit ho ze strany. Jestliže komunistická strana rozhodne, že Sviták má být přijat opět do Akademie, prezidium musí splnit tuto směrnici, ikdyby nechtělo...

...V minulosti to nebyly deformace, nýbrž to byla forma, která byla Akademii dána a která platí nadále. Nikdo to nedeformoval, každý se jen touto formou ukázněně řídí; tím spíše, že vedení Akademie je komunistické a již jejich stranická disciplína jim přikazovala, aby se řídili instrukcemi z politického centra. Bylo by naprosto nesprávné, kdybychom je za tuto jejich činnost jakožto osoby chtěli kritizovat.“

Akademik Šorm: „Než dám slovo k faktické poznámce profesoru Kalábovi a akademiku Kořínkovi, chtěl bych říci k akademiku Wichterlovi, že doufáme, že preambule bude změněna. V akčním programu strany je to řečeno tak, že je naděje, že Akademie se stane nezávislou institucí.“

Z uvedeného je tedy zřejmé, že pokud chce být jakákoli instituce nezávislá na státní správě a právě zvolené politické reprezentaci, jako v tomto případě ČSAV na KSČ, tak musí být na ní nezávislá v prvé řadě ekonomicky. Nedokáži si představit, že by kterýkoli správce veřejných financí komukoli poskytoval podporu bez souběžné závazné dohody o kontrole na co a jak je podpora vynakládána.

Přičemž není zde jen riziko ztráty nezávislosti z důvodu "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej", ale i možnosti, že i když by taková dohoda byla sepsána idealisticky a prakticky byla naplňována, vždy se mohou časem objevit podnikavci s jiným právním výkladem a chtít skrze státní autoritu využít daný text pro cíle jiné. Státní autorita by tedy na řízení určitých institucí měla rezignovat a ponechat jim jejich úplnou nezávislost, včetně nezávislosti v získávání dobrovolných finančních darů od občanů a nevynucovat jejich podporu pomocí daní. Myslím, že touto cestou by právě na vědu šlo také daleko více financí než nyní.

Čtěte na podobné téma:

Otto Wichterle: Vzpomínky – odzbrojující životopisná kniha

Autor: Josef Zbořil | středa 24.7.2013 18:10 | karma článku: 14.85 | přečteno: 532x

Další články blogera

Josef Zbořil

Místo burky pro ženy chtějme zahalovací brýle VR pro muslimy "Halal Vision PBUH"

Brýle virtuální reality "Halal Vision PBUH" by mohl být název produktu nebo služby spojené s muslimskou kulturou a tradicemi, které by skutečně věřící muslimové měli nosit,aby byli věrni, jak svému svědomí, tak i toleranci Západu.

29.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 265 | Diskuse

Josef Zbořil

Politické strany nemají možnost plné kontroly voleb - po 10 letech díra z 0,125% na 10%

Politické strany a hnutí mají ze zákona možnost kontroly řádného průběhu voleb pomocí delegování členů do volebních okrskových komisí v ČR. Již v 10/2013 jsem upozorňoval, že v zahraničí volí cca 0,125% voličů bez jejich kontroly.

15.2.2024 v 6:15 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 428 | Diskuse

Josef Zbořil

ESG správně vidí PŘÍRODU,SPOLEČNOST a OBČANSTVÍ jako vyčerpatelná DATA,ne jako WIFI zdarma

V lednu 2008 představil Klaus Schwab svoji vizi v eseji „Globální firemní občanství: Spolupráce s vládami a občanskou společností“, na kterou také v současné době navazují konkretizované požadavky fenoménu ESG.

31.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 150 | Diskuse

Josef Zbořil

Přicházející éra „politického metaverza“

Moderní technologie, jako digitální dvojčata či umělá inteligence, se stanou stavebními kameny zcela nového konceptu politického metaverza, které vytvoří rozhraní mezi skutečným a virtuálním světem, přinášející nebývalé možnosti.

15.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 265 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1843 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 94 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 399 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 277 Celková karma 11.72 Průměrná čtenost 1788

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...