Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slezsko: Cesty budoucího národního obrození

7. 02. 2015 21:13:00
Slezsko, které se v současné době rozkládá na území Polska, České republiky a Německa, kde nyní žije přibližně 8 milionů obyvatel, bylo v letech 1335-1742 součástí zemí Koruny české. Jeho největším městem je Vratislav s cca 600 tisíci obyvateli a třetím největším městem je Ostrava s cca 300 tisíci obyvateli. Ikdyž by případné a úspěšné Slezské národní obrození (národní vzkříšení), podobné českému národnímu obrození z 19. století, přineslo výsledky národní uvědomělosti s případným pozvednutím i slezského jazyka řádově za jedno až dvě století, tak vzhledem k minulým i aktuálním pokusům o nezávislost státních území na mapě západní i východní evropy, je podle mě zajímavé položit si otázku jakým směrem by se tedy případně vydalo a současně se odprostit od paradigmatu, že hranice států v evropě jsou od teď navždy zakonzervovány a to včetně České republiky. Historie nás učí o opaku.

Slezsko.jpg

Označování Moravanů a Slezanů Čechy sahá do druhé poloviny 19. století a nevzniklo na základě historického, duchovního nebo kulturního vývoje, ale na základě přechodných nacionálních zájmů jako ochrana před germanizačním tlakem a není to důvodem pro „přeměnu" Moravanů a Slezanů na Čechy, přičemž nejsou ani moravskou nebo slezskou větví českého národa, ale jde o moravský strom a slezský strom s vlastními historickými kořeny. Jaké tedy mohou být v budoucnu cesty případně národně obrozeného Slezska?

1. Nezávislé Slezsko

Po obdobných referendech jako ve Skotsku nebo Katalánsku dojde k osamostatnění českých a polských krajů se slezskou historií. Německá území jsou natolik marginální a připojena nebudou. Dojde v vytvoření nezávislého státu a hlavním městem bude Vratislav.

Nezavisle_Slezsko.png

2. Polsko-Slezský stát

V polsku získá Slezsko zemskou autonomii a česká území se k němu po referendu připojí.

Polsko_slezsky_stat.png

3. Spolková republika česká

V České republice dochází k zemským autonomiím Moravy a Slezska. V Polsku potlačovaná autonomie slezských území se referendem připojují ke Slezsku, přičemž dojde i k přejmenovaní na Spolkovou republiku českou, historicky navazující na země Koruny české z 18. století.

Spolkova_republika_ceska.png

4. Konfederace Slavia

Z obav před národně expandujícím Maďarskem, Polskem a Ukrajinou se do soustátí Čech, Moravy a Slezka připojuje i Slovensko. Hlavním městem Konfederace Slávia je vyhlášena Olomouc.

Konfederace_Slavia.png

Z důvodu nepokojů v západní i východní Evropě se země střední evropy domluví na konfederačním soustátí jehož součástí je Česká republika, Slovensko a Polsko, přičemž Morava a Slezsko v něm získávají rovnocenné postavení. Hlavním městem této varianty Konfederace Slávia je vyhlášena Ostrava.

M2.png

5. Slezská spolková republika

Slezsko po dlouholetém navazování historických kořenů, kdy bylo součástí Německa se po vyhlášení nezávislosti připojuje k Německé spolkové republice, jako jeho spolková republika.

Slezska_spolkova_republika.png

Napadává Vás jiný vývoj případně národně obrozeného Slezska za cca 200 let?

Autor: Josef Zbořil | sobota 7.2.2015 21:13 | karma článku: 16.98 | přečteno: 1353x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 485 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 416 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 478 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 673 |
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1895

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.