Rok 2014: 13 islámských zemí ve kterých je za ateismus trest smrti

31. 01. 2015 15:55:00
Organizace International Humanist and Ethical Union (IHEU), založená v roce 1952, sdružující 117 humanistiských, ateistických, racionalistických, sekularistických, skeptických, svobodomyslných a etických členských organizací z 38 zemí světa, vydala loni zatím svoji nejrozsáhlejší zprávu o stavu svobody myšlení ve světě s popisem pro každou z 192 zemí. O čem se zmiňuje tato zpráva nazvaná "Svoboda myšlení 2014: Globální zpráva o diskriminaci vůči humanistům, ateistům a nevěřícím. Jejich lidská práva a právní postavení"?

Úvod

Práva nevěřících, náboženských menšin a nekonformistů jsou prubířským kamenem svobody myšlení a projevu jako celku. Diskriminace a pronásledování nevěřících je velmi často spojeno s politickým utlačováním, obavami z pokroku nebo útlaku ve jménu náboženství. Humanisté a sekularisté jsou často mezi prvními, kdo klade otázky a bijí na poplach, když jsou lidská práva pošlapávána a když je náboženství zneužíváno (i v případě nejlepších úmyslů) a když se náboženství stává součástí problému. Umlčením nevěřících se umlčují jedny z hlavních hlasů pociťujících zodpovědné znepokojení ze stavu společnosti.

Sekularizující se svět

Ateisté (ti, kteří nevěří v žádného boha), humanisté (ti, kteří přijali etiku zaměřenou na lidský blahobyt a lidský rozkvět, kteří se neodvolávají k žádnému nadpřirozenému zdroji) a jiní, kteří se považují za nevěřící jsou velkou a rostoucí populací po celém světě. Podrobný průzkum v roce 2012 ukázal, že věřící lidé tvoří 59% světové populace, zatímco ti, kteří se identifikují jako "ateisté" tvoří 13%, přičemž dalších 23% se identifikuje jako "osoba bez vyznání". Ukazuje se, že ateistická a nenáboženská populace rychle roste (počet věřících klesl o 9% a ateisté vzrostli o 3% mezi roky 2005 a 2012) a že věřících ubývá v závislosti na růstu vzdělání a osobního příjmu - což je trend, který bude podle všeho dále pokračovat.

Porušování práv nevěřících

V některých zemích je nezákonné být nebo se identifikovat jako ateista. V mnoha dalších zemích, i když zde není zakázáno mít jiné náboženství nebo být bez vyznání je zakázáno opoustit státní náboženství. V těchto zemích je trestem pro odpadlictví od víry často smrt. V 19 zemích trestají své občany za odpadlictví a ve 12 z těchto zemí, je to trest smrtí. Pákistán sice nemá trest smrti za odpadlictví, ale má jej za rouhání, přičemž práh pro "rouhání", může být velmi nízký, takže reálně můžete být odsouzeni k trestu smrti za vyjádření ateismu ve 13 zemích (Afghánistán, Irán, Malajsie, Maldivy, Mauritánie, Nigérie, Pákistán, Katar, Saudská Arábie, Somálsko, Súdán, Spojené arabské emiráty a Jemen).

Trendy 2014

Jedním z trendů roku 2014 je stabilní postup militantních skupin, jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a Boko Haram. I když nejsou nové, tak ISIS (nebo mnoho z jeho členů) bojovalo v Sýrii několik let a stejně tak Boko Haram v severní Nigérii. Nyní jejich ohavné činy ale získali vzájemnost a leží v globálním pozornosti ideologického konfliktu a teroristických činů.

Nenávistné kampaně proti nevěřícím

V lednu Saúdská Arábie přijala nový zákon dávající "ateismus" na úroveň s "terorismem". I když se tímto zákonem snažila kriminalizovat mnoho věcí, některé již nelegální, tak první článek nového "protiteroristického" královského kodexu je, že je zakázáno "Podporování ateistických ideologií v jakékoliv formě, stejně jako jakýkoli pokus zpochybňování základů Islámu, náboženství na kterém tato země stojí."

V květnu malajský premiér Najib Razak označil "humanismus, sekularismus a liberalismus" za "deviantní". Popsal tyto sekulární světonázory a hodnoty, stejně tak jako mezinárodní rámec v oblasti lidských práv (což odmítl jako "právní řád nepocházející od boha, ale od člověka") za hrozbu pro islám a tím i za ohrožení státu.

V červnu, egyptské úřady navrhly a provedly organizovaný odpor proti mladým ateistům. Nuamat Sati z Ministerstva mládeže oznámil kampaň šířit povědomí o "nebezpečí ateismu" a proč je to "hrozbou pro společnost", aby se mladým ateistům, zejména těm kteří jsou stále hlasitější na sociálních médiích, poskytla "příležitost, k přehodnocení svých rozhodnutí a vrátili se ke svému náboženství. Na základě toho pak policie zadržela ateisty pro vyjadřování svých názorů na náboženství, většinou skrze on-line média nebo v tisku.

Tento rok bude ve znamení nárůstu těchto jevů, kdy státní úředníci a političtí vůdci budou postupovat proti nevěřícím, jen proto, že nemají žádnou náboženskou víru způsobem, že budou pokládány za projevy nenávisti a sociálního pronásledování etnických nebo náboženských menšin.

Zdroje:

“Atheists, humanists and liberals” now targeted as a distinct minority by “hate campaigns”

Atheists Face Death Penalty In 13 Countries, Discrimination Around The World According To Freethought Report

Čtete na podobné téma:

Za urážku islámu diskusí:10let vězení, 1000 ran bičem a 6 milionů Kč

Saudský královský dekret č.44: Ateisté jsou teroristé

Autor: Josef Zbořil | sobota 31.1.2015 15:55 | karma článku: 32.61 | přečteno: 3290x

Další články blogera

Josef Zbořil

Místo burky pro ženy chtějme zahalovací brýle VR pro muslimy "Halal Vision PBUH"

Brýle virtuální reality "Halal Vision PBUH" by mohl být název produktu nebo služby spojené s muslimskou kulturou a tradicemi, které by skutečně věřící muslimové měli nosit,aby byli věrni, jak svému svědomí, tak i toleranci Západu.

29.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 263 | Diskuse

Josef Zbořil

Politické strany nemají možnost plné kontroly voleb - po 10 letech díra z 0,125% na 10%

Politické strany a hnutí mají ze zákona možnost kontroly řádného průběhu voleb pomocí delegování členů do volebních okrskových komisí v ČR. Již v 10/2013 jsem upozorňoval, že v zahraničí volí cca 0,125% voličů bez jejich kontroly.

15.2.2024 v 6:15 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 427 | Diskuse

Josef Zbořil

ESG správně vidí PŘÍRODU,SPOLEČNOST a OBČANSTVÍ jako vyčerpatelná DATA,ne jako WIFI zdarma

V lednu 2008 představil Klaus Schwab svoji vizi v eseji „Globální firemní občanství: Spolupráce s vládami a občanskou společností“, na kterou také v současné době navazují konkretizované požadavky fenoménu ESG.

31.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 150 | Diskuse

Josef Zbořil

Přicházející éra „politického metaverza“

Moderní technologie, jako digitální dvojčata či umělá inteligence, se stanou stavebními kameny zcela nového konceptu politického metaverza, které vytvoří rozhraní mezi skutečným a virtuálním světem, přinášející nebývalé možnosti.

15.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – 7 miliard lidí

Jeden člověk nezmůže nic. Když se lidé dokáží domluvit, je možné všechno. Ovšem stává se to tak zřídka, že jde téměř o nadpřirozený úkaz. Alespoň v našich končinách.

1.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Jan Ziegler

Středoškoláci nechtějí bojovat za vlast? Vždyť zbabělí kolaborující „chcimíři“ jim to radí

Je hodně šokující výsledek ankety webu seznamzpravy.cz, že 60 % studentů odmítá bránit Česko v případě napadení. To je důsledkem více faktorů včetně zbabělosti stran jako SPD, PRO atd. nebo znevažování vlastní historie.

1.3.2024 v 13:11 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 135 | Diskuse

Karel Trčálek

Honit komunisty je dnes opravdu zpozdilé!

Exsenátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina navrhují zařadit komunismus mezi zločinné ideologie za jejichž propagaci by hrozil flastr. Ovšem v době, kdy se riziko jeho návratu blíží nule, jde o hodně laciné gesto. Stačilo

1.3.2024 v 9:39 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 181 | Diskuse

Vlastík Fürst

Policajti nás budou nahánět jako dobytek

Už je to tady. Jsme policejní stát. Je to pravda, bylo to v novinách a na iDNES.cz o tom píše i bloger Ladislav Pokorný. Možná už zítra nás, co myslíme jinak, budou nahánět jako za bolševika.

1.3.2024 v 9:20 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 466 | Diskuse

Jiří Jurčák

Jak prof Nutela a ministr na poli Páně odhalili Putinovu pátou kolonu

Vydírání vidláků v Praze už komentoval kdekdo. Proč se zdržovat zjišťováním, o co těm sedlákům vlastně šlo! Proč ztrácet čas s proruskými agenty na traktorech z půjčovny, kteří nebyli nikdy na poli! Farář a politolog to ví nejlíp!

1.3.2024 v 9:15 | Karma článku: 30.96 | Přečteno: 466 | Diskuse
Počet článků 277 Celková karma 11.71 Průměrná čtenost 1788

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...