Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2014: 13 islámských zemí ve kterých je za ateismus trest smrti

31. 01. 2015 15:55:00
Organizace International Humanist and Ethical Union (IHEU), založená v roce 1952, sdružující 117 humanistiských, ateistických, racionalistických, sekularistických, skeptických, svobodomyslných a etických členských organizací z 38 zemí světa, vydala loni zatím svoji nejrozsáhlejší zprávu o stavu svobody myšlení ve světě s popisem pro každou z 192 zemí. O čem se zmiňuje tato zpráva nazvaná "Svoboda myšlení 2014: Globální zpráva o diskriminaci vůči humanistům, ateistům a nevěřícím. Jejich lidská práva a právní postavení"?

Úvod

Práva nevěřících, náboženských menšin a nekonformistů jsou prubířským kamenem svobody myšlení a projevu jako celku. Diskriminace a pronásledování nevěřících je velmi často spojeno s politickým utlačováním, obavami z pokroku nebo útlaku ve jménu náboženství. Humanisté a sekularisté jsou často mezi prvními, kdo klade otázky a bijí na poplach, když jsou lidská práva pošlapávána a když je náboženství zneužíváno (i v případě nejlepších úmyslů) a když se náboženství stává součástí problému. Umlčením nevěřících se umlčují jedny z hlavních hlasů pociťujících zodpovědné znepokojení ze stavu společnosti.

Sekularizující se svět

Ateisté (ti, kteří nevěří v žádného boha), humanisté (ti, kteří přijali etiku zaměřenou na lidský blahobyt a lidský rozkvět, kteří se neodvolávají k žádnému nadpřirozenému zdroji) a jiní, kteří se považují za nevěřící jsou velkou a rostoucí populací po celém světě. Podrobný průzkum v roce 2012 ukázal, že věřící lidé tvoří 59% světové populace, zatímco ti, kteří se identifikují jako "ateisté" tvoří 13%, přičemž dalších 23% se identifikuje jako "osoba bez vyznání". Ukazuje se, že ateistická a nenáboženská populace rychle roste (počet věřících klesl o 9% a ateisté vzrostli o 3% mezi roky 2005 a 2012) a že věřících ubývá v závislosti na růstu vzdělání a osobního příjmu - což je trend, který bude podle všeho dále pokračovat.

Porušování práv nevěřících

V některých zemích je nezákonné být nebo se identifikovat jako ateista. V mnoha dalších zemích, i když zde není zakázáno mít jiné náboženství nebo být bez vyznání je zakázáno opoustit státní náboženství. V těchto zemích je trestem pro odpadlictví od víry často smrt. V 19 zemích trestají své občany za odpadlictví a ve 12 z těchto zemí, je to trest smrtí. Pákistán sice nemá trest smrti za odpadlictví, ale má jej za rouhání, přičemž práh pro "rouhání", může být velmi nízký, takže reálně můžete být odsouzeni k trestu smrti za vyjádření ateismu ve 13 zemích (Afghánistán, Irán, Malajsie, Maldivy, Mauritánie, Nigérie, Pákistán, Katar, Saudská Arábie, Somálsko, Súdán, Spojené arabské emiráty a Jemen).

Trendy 2014

Jedním z trendů roku 2014 je stabilní postup militantních skupin, jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a Boko Haram. I když nejsou nové, tak ISIS (nebo mnoho z jeho členů) bojovalo v Sýrii několik let a stejně tak Boko Haram v severní Nigérii. Nyní jejich ohavné činy ale získali vzájemnost a leží v globálním pozornosti ideologického konfliktu a teroristických činů.

Nenávistné kampaně proti nevěřícím

V lednu Saúdská Arábie přijala nový zákon dávající "ateismus" na úroveň s "terorismem". I když se tímto zákonem snažila kriminalizovat mnoho věcí, některé již nelegální, tak první článek nového "protiteroristického" královského kodexu je, že je zakázáno "Podporování ateistických ideologií v jakékoliv formě, stejně jako jakýkoli pokus zpochybňování základů Islámu, náboženství na kterém tato země stojí."

V květnu malajský premiér Najib Razak označil "humanismus, sekularismus a liberalismus" za "deviantní". Popsal tyto sekulární světonázory a hodnoty, stejně tak jako mezinárodní rámec v oblasti lidských práv (což odmítl jako "právní řád nepocházející od boha, ale od člověka") za hrozbu pro islám a tím i za ohrožení státu.

V červnu, egyptské úřady navrhly a provedly organizovaný odpor proti mladým ateistům. Nuamat Sati z Ministerstva mládeže oznámil kampaň šířit povědomí o "nebezpečí ateismu" a proč je to "hrozbou pro společnost", aby se mladým ateistům, zejména těm kteří jsou stále hlasitější na sociálních médiích, poskytla "příležitost, k přehodnocení svých rozhodnutí a vrátili se ke svému náboženství. Na základě toho pak policie zadržela ateisty pro vyjadřování svých názorů na náboženství, většinou skrze on-line média nebo v tisku.

Tento rok bude ve znamení nárůstu těchto jevů, kdy státní úředníci a političtí vůdci budou postupovat proti nevěřícím, jen proto, že nemají žádnou náboženskou víru způsobem, že budou pokládány za projevy nenávisti a sociálního pronásledování etnických nebo náboženských menšin.

Zdroje:

“Atheists, humanists and liberals” now targeted as a distinct minority by “hate campaigns”

Atheists Face Death Penalty In 13 Countries, Discrimination Around The World According To Freethought Report

Čtete na podobné téma:

Za urážku islámu diskusí:10let vězení, 1000 ran bičem a 6 milionů Kč

Saudský královský dekret č.44: Ateisté jsou teroristé

Autor: Josef Zbořil | sobota 31.1.2015 15:55 | karma článku: 32.32 | přečteno: 3026x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 485 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 416 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 478 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 673 |
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1895

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.