Rok 2014: 13 islámských zemí ve kterých je za ateismus trest smrti

31. 01. 2015 15:55:00
Organizace International Humanist and Ethical Union (IHEU), založená v roce 1952, sdružující 117 humanistiských, ateistických, racionalistických, sekularistických, skeptických, svobodomyslných a etických členských organizací z 38 zemí světa, vydala loni zatím svoji nejrozsáhlejší zprávu o stavu svobody myšlení ve světě s popisem pro každou z 192 zemí. O čem se zmiňuje tato zpráva nazvaná "Svoboda myšlení 2014: Globální zpráva o diskriminaci vůči humanistům, ateistům a nevěřícím. Jejich lidská práva a právní postavení"?

Úvod

Práva nevěřících, náboženských menšin a nekonformistů jsou prubířským kamenem svobody myšlení a projevu jako celku. Diskriminace a pronásledování nevěřících je velmi často spojeno s politickým utlačováním, obavami z pokroku nebo útlaku ve jménu náboženství. Humanisté a sekularisté jsou často mezi prvními, kdo klade otázky a bijí na poplach, když jsou lidská práva pošlapávána a když je náboženství zneužíváno (i v případě nejlepších úmyslů) a když se náboženství stává součástí problému. Umlčením nevěřících se umlčují jedny z hlavních hlasů pociťujících zodpovědné znepokojení ze stavu společnosti.

Sekularizující se svět

Ateisté (ti, kteří nevěří v žádného boha), humanisté (ti, kteří přijali etiku zaměřenou na lidský blahobyt a lidský rozkvět, kteří se neodvolávají k žádnému nadpřirozenému zdroji) a jiní, kteří se považují za nevěřící jsou velkou a rostoucí populací po celém světě. Podrobný průzkum v roce 2012 ukázal, že věřící lidé tvoří 59% světové populace, zatímco ti, kteří se identifikují jako "ateisté" tvoří 13%, přičemž dalších 23% se identifikuje jako "osoba bez vyznání". Ukazuje se, že ateistická a nenáboženská populace rychle roste (počet věřících klesl o 9% a ateisté vzrostli o 3% mezi roky 2005 a 2012) a že věřících ubývá v závislosti na růstu vzdělání a osobního příjmu - což je trend, který bude podle všeho dále pokračovat.

Porušování práv nevěřících

V některých zemích je nezákonné být nebo se identifikovat jako ateista. V mnoha dalších zemích, i když zde není zakázáno mít jiné náboženství nebo být bez vyznání je zakázáno opoustit státní náboženství. V těchto zemích je trestem pro odpadlictví od víry často smrt. V 19 zemích trestají své občany za odpadlictví a ve 12 z těchto zemí, je to trest smrtí. Pákistán sice nemá trest smrti za odpadlictví, ale má jej za rouhání, přičemž práh pro "rouhání", může být velmi nízký, takže reálně můžete být odsouzeni k trestu smrti za vyjádření ateismu ve 13 zemích (Afghánistán, Irán, Malajsie, Maldivy, Mauritánie, Nigérie, Pákistán, Katar, Saudská Arábie, Somálsko, Súdán, Spojené arabské emiráty a Jemen).

Trendy 2014

Jedním z trendů roku 2014 je stabilní postup militantních skupin, jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a Boko Haram. I když nejsou nové, tak ISIS (nebo mnoho z jeho členů) bojovalo v Sýrii několik let a stejně tak Boko Haram v severní Nigérii. Nyní jejich ohavné činy ale získali vzájemnost a leží v globálním pozornosti ideologického konfliktu a teroristických činů.

Nenávistné kampaně proti nevěřícím

V lednu Saúdská Arábie přijala nový zákon dávající "ateismus" na úroveň s "terorismem". I když se tímto zákonem snažila kriminalizovat mnoho věcí, některé již nelegální, tak první článek nového "protiteroristického" královského kodexu je, že je zakázáno "Podporování ateistických ideologií v jakékoliv formě, stejně jako jakýkoli pokus zpochybňování základů Islámu, náboženství na kterém tato země stojí."

V květnu malajský premiér Najib Razak označil "humanismus, sekularismus a liberalismus" za "deviantní". Popsal tyto sekulární světonázory a hodnoty, stejně tak jako mezinárodní rámec v oblasti lidských práv (což odmítl jako "právní řád nepocházející od boha, ale od člověka") za hrozbu pro islám a tím i za ohrožení státu.

V červnu, egyptské úřady navrhly a provedly organizovaný odpor proti mladým ateistům. Nuamat Sati z Ministerstva mládeže oznámil kampaň šířit povědomí o "nebezpečí ateismu" a proč je to "hrozbou pro společnost", aby se mladým ateistům, zejména těm kteří jsou stále hlasitější na sociálních médiích, poskytla "příležitost, k přehodnocení svých rozhodnutí a vrátili se ke svému náboženství. Na základě toho pak policie zadržela ateisty pro vyjadřování svých názorů na náboženství, většinou skrze on-line média nebo v tisku.

Tento rok bude ve znamení nárůstu těchto jevů, kdy státní úředníci a političtí vůdci budou postupovat proti nevěřícím, jen proto, že nemají žádnou náboženskou víru způsobem, že budou pokládány za projevy nenávisti a sociálního pronásledování etnických nebo náboženských menšin.

Zdroje:

“Atheists, humanists and liberals” now targeted as a distinct minority by “hate campaigns”

Atheists Face Death Penalty In 13 Countries, Discrimination Around The World According To Freethought Report

Čtete na podobné téma:

Za urážku islámu diskusí:10let vězení, 1000 ran bičem a 6 milionů Kč

Saudský královský dekret č.44: Ateisté jsou teroristé

Autor: Josef Zbořil | sobota 31.1.2015 15:55 | karma článku: 32.54 | přečteno: 3192x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Lidé neví, proč by neměli fotit v kutnohorské kostnici..a slovo pieta asi nikdy neslyšeli!

V kutnohorské kostnici začne platit od nového roku zákaz focení. Mnozí turisté zákaz nechápou a přirovnávají kostnici k muzeu, nebo hřbitovu. V pořizování selfie s lidskými ostatky nevidí problém.

20.11.2019 v 15:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Gayer

Já tomu fakt nerozumím....

Klíčová slova dnešního kresleného blogu: Váš, také, fakt, rozumět, štěkati, polovina, doraziti, Praha.....

20.11.2019 v 14:28 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 163 | Diskuse

Jan Pražák

Zákon na škatulkování občanů

Na pozadí oslav (a neoslav) 30. výročí Sametové revoluce unikla většině médií chystaná změna volebního zákona, která bude umožňovat voličům získávat různé výhody podle toho, jaký politický subjekt volí.

20.11.2019 v 14:15 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 295 | Diskuse

Dušan Póč

Vsetíňané si zabruslí na náměstí pod vánočním stromem

Otáčka, jezdíme doleva, otáčka, jezdíme doprava... Toto legendární sousloví pana Veselého z rozhlasu u kluziště Na Lapači už sice neuslyšíme. Ale vybavilo se mi hned, když rathaus oznámil, že na nám. Svobody se bude bruslit.

20.11.2019 v 13:15 | Karma článku: 6.47 | Přečteno: 102 | Diskuse

Marek Hurt

Airbnb drtí Prahu

Každý čtvrtý byt na pražském Starém Městě lze najít na stránkách Airbnb. Nabízet krátkodobé pronájmy se zkrátka v centru Prahy kvůli obrovskému přílivu turistů vyplatí. Pro město a jeho obyvatele je to ale průšvih.

20.11.2019 v 12:06 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 465 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2038

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz