Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Saudská Arábie: Islámský genderový a náboženský aparteid

1. 02. 2015 17:13:00
Saudská Arábie je Islámskou teokratickou monarchíi, kde je státním náboženstvím sunitský islám - tzn. její ústavou je Korán a činy/výroky proroka Mohameda, resp. právo Šaría. Ostatní náboženství se mohou praktikovat neveřejně a omezeně, stejně tak jiné odnože islámu, jako šiítský islám, který zde praktikuje cca 10-15% obyvatel. Politické strany a odborové organizace jsou zde zakázány. Že zde prakticky funguje "náboženský aparteid" uvádí několik příkladů.

Saudský Institut (2001): "Zacházení s náboženskými menšinami v Saudské Arábii bylo popsáno, jak Saudy tak cizinci jako "apartheid" nebo "náboženský apartheid".

Svědectví před výborem pro lidská práva kongresu USA z 4.6.2002, kde ředitel Saudského Institutu Ali Al-Ahmed uvedl: "Saúdská Arábie je do očí bijící příklad náboženského apartheidu. Náboženské instituce sahají od vládních duchovních po soudce řídících se náboženskými osnovami a všechny náboženské pokyny v médiích jsou omezeny na Wahábistické chápání islámu, dodržovaný méně než 40% populace. Saúdská vláda rozšiřuje islám pomocí monopolního postavení, jak v šíření myšlenek, tak praktikováním. Wahábským islámem je pohlíženo a je prosazován na všech Saudech, bez ohledu na jejich náboženskou orientaci. Wahábská sekta netoleruje jiné náboženské nebo ideologické přesvědčení a to ani jiné muslimské. Náboženské symboly muslimů, křesťanů, židů a ostatních věřící jsou zakázány. Saúdské velvyslanectví ve Washingtonu, je živoucím příkladem náboženského apartheidu. Za svých 50 let tam na velvyslanectví nebyl jediný ne-sunnitský muslimský diplomat. Pobočka Saudské Univerzity Imáma Mohameda Bina ve Fairfaxu ve Virgínii učí své studenty, že šíitský islám je židovským spiknutím."

V roce 2003, Amir Taheri citoval šíitského obchodníka ze Zahránu jak říká: "To není normální, že neexistují žádní šíitští armádní důstojníci, ministři, guvernéři, starostové nebo velvyslanci v tomto království. Taková forma náboženského apartheidu je nesnesitelná stejně jako byl apartheid na základě rasy. "

Do 1.3.2004 oficiální vládní web uváděl, že Židé mají zakázán vstup do země. Předsudky proti Židům jsou zde poměrně vysoké. I když byl web změněn, tak nikdo, kdo na žádosti o vízum uvede, že je žid nebo má izraelské vládní razítko ve svém pasu, tak mu není povolen vstup.

Human Rights Watch poukazuje na odsuzování v nespravedlivých soudních procesech, týrání vězňů, diskriminaci žen a nucení k jejich předčasnému manželství.

Alan Dershowitz v roce 2002 napsal: "V Saúdské Arábii se praktikuje aparteid proti nemuslimům, se značkami ukazujících, že muslimové do určitých oblastí mohou a ostatní ne."

muslims_only.jpg

14. prosince 2005, republikán Ileana Ros-Lehtinen a demokrat Shelley Berkley představili návrh zákona v Kongresu USA naléhající na americký odprodej ze Saúdské Arábie, což mj. odůvodňovali: "Saúdská Arábie je zemí, která praktikuje náboženský apartheid a neustále si podmaňuje své občany, a to jak muslimské i nemuslimské, konkrétní interpretací islámu".

V roce 2007 bylo nepřípustné, aby turisté měli a přiváželi nemuslimské náboženské symboly a knihy do království a ty se jim zabavovaly. Bylo několik případů, ve kterých byly zabaveny i Bible.

Vláda pro cizince vyžaduje, aby u sebe měli průkaz totožnosti obsahující náboženské označení pro "muslim" nebo "ne-muslim". Starší rezidenční karty jsou více specifické a obsahují více náboženských označení, jako "křesťan."

Ministerstvo pro islámské záležitostí, nadace a "zavolání a pokyny"

V Saudské Arábii nejsou volby a ministři vlády jsou jmenováni králem. Jedním z ministerstev je Ministerstvo pro islámské záležitostí, nadace a "zavolání a pokyny", které financuje výstavbu a údržbu cca 75 tisíc sunitských mešit a jejího personálu, přičemž šiítské mešity státem financovány nejsou. Pod záštitou ministerstva funguje přibližně 50 center "zavolání a pokynů" zaměstnávající přibližně 500 osob, které pracují na konverzi cizinců k islámu. Někteří nemuslimští cizinci konvertují k islámu během svého pobytu v zemi v řádu cca 1000 za rok, z nichž jsou ti významější uváděni v tisku, jako např. italský velvyslanec v Saúdské Arábii Torquato Cardilli v roce 2001.

Závěr

Dle mého názoru je zřejmé, že finálním vysněným stavem pro islám opravdu vyznávající lidi je stav země jakou je Saudská Arábie, s obdobnou nadřazeností náboženského aparteidu (sunitských) muslimů nad všemi ostatními, kde ženy mají poloviční až nesvéprávné postavení, s tolerancí a velkorysostí vůči ostatním ponechané na jejich aktuální libovůli a potřebám sahající od nejnižší daně z práva na život, přes násilné konverze a vystěhovávání až po jejich likvidaci. A jen takto by se na islám tedy mělo pohlížet - jako na totalitní ideologii dlouhodobě směřující ke svržení sekulárních republik s cílem nastolení islámské teokracie a náboženským aparteidem preferujících (sunitské) muslimy proti všem ostatním.

Zdroj:

http://www.state.gov/documents/organization/208622.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion_in_Saudi_Arabia

Čtěte na podobné téma:

USA už to ví: Fašistický islám neslučitelný se svobodou nejen slova

Kniha: Základy Tauhídu - Islámský koncept boha

Autor: Josef Zbořil | neděle 1.2.2015 17:13 | karma článku: 36.60 | přečteno: 2869x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Josef Prouza

Jak naše generace dnešní mládeži zničila život

Strašně jsme to těm našim mladým podělali, pěkně rezavé klíče od světa jim předáváme. Skleníkově prakticky zplynovanou Zemi, vyrabovanou do mrtě. Po naší potopě se oni musí plavit na Noemově oligarše ke klimatické rychlé smrti.

29.1.2020 v 9:10 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 4453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Naama Issacharová: Na cestě k happy endingu

Úterý 28/1 přineslo dvě zprávy týkající se Naamy. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjev odsouhlasil svým podpisem její žádost milost. A dále: do Moskvy má ve středu 29/1 (*) přiletět premiér Netanjahu.

29.1.2020 v 8:05 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 186 | Diskuse

Josef Nožička

Je opravdu třeba výsledek hackathonu shazovat?

Kromě řady lidí, oceňujících úsilí 60 vývojářů, kterým se během víkendu podařilo naprogramovat základ systému pro prodej dálničních známek, jsou i takoví, kteří z výsledku hackathonu nadšení nejsou.

29.1.2020 v 7:20 | Karma článku: 43.21 | Přečteno: 3389 | Diskuse

Jindřich Jašík

Konat nebo nechat plynout?

Být neustále aktivní a něčeho se domáhat nebo v klidu vyčkávat, až se věci stanou? Ať už jde o získání partnerky, práce nebo snahy někde prorazit, tak neustále volíme mezi těmito možnostmi. Dá se říct, která je lepší?

28.1.2020 v 22:20 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 242 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak mě pánbůh potrestal

Myslím, že se to někdy stalo každému z nás. Provedli jsme něco, o čem jsme věděli jenom my a nikdo jiný. A pánbůh nás okamžitě potrestal tak jednoznačně, že jsme věděli, že je to za tohle, a možná jsme se i trochu zastyděli...

28.1.2020 v 22:00 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 878 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2047

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.

Najdete na iDNES.cz