Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Saudská Arábie: Islámský genderový a náboženský aparteid

1. 02. 2015 17:13:00
Saudská Arábie je Islámskou teokratickou monarchíi, kde je státním náboženstvím sunitský islám - tzn. její ústavou je Korán a činy/výroky proroka Mohameda, resp. právo Šaría. Ostatní náboženství se mohou praktikovat neveřejně a omezeně, stejně tak jiné odnože islámu, jako šiítský islám, který zde praktikuje cca 10-15% obyvatel. Politické strany a odborové organizace jsou zde zakázány. Že zde prakticky funguje "náboženský aparteid" uvádí několik příkladů.

Saudský Institut (2001): "Zacházení s náboženskými menšinami v Saudské Arábii bylo popsáno, jak Saudy tak cizinci jako "apartheid" nebo "náboženský apartheid".

Svědectví před výborem pro lidská práva kongresu USA z 4.6.2002, kde ředitel Saudského Institutu Ali Al-Ahmed uvedl: "Saúdská Arábie je do očí bijící příklad náboženského apartheidu. Náboženské instituce sahají od vládních duchovních po soudce řídících se náboženskými osnovami a všechny náboženské pokyny v médiích jsou omezeny na Wahábistické chápání islámu, dodržovaný méně než 40% populace. Saúdská vláda rozšiřuje islám pomocí monopolního postavení, jak v šíření myšlenek, tak praktikováním. Wahábským islámem je pohlíženo a je prosazován na všech Saudech, bez ohledu na jejich náboženskou orientaci. Wahábská sekta netoleruje jiné náboženské nebo ideologické přesvědčení a to ani jiné muslimské. Náboženské symboly muslimů, křesťanů, židů a ostatních věřící jsou zakázány. Saúdské velvyslanectví ve Washingtonu, je živoucím příkladem náboženského apartheidu. Za svých 50 let tam na velvyslanectví nebyl jediný ne-sunnitský muslimský diplomat. Pobočka Saudské Univerzity Imáma Mohameda Bina ve Fairfaxu ve Virgínii učí své studenty, že šíitský islám je židovským spiknutím."

V roce 2003, Amir Taheri citoval šíitského obchodníka ze Zahránu jak říká: "To není normální, že neexistují žádní šíitští armádní důstojníci, ministři, guvernéři, starostové nebo velvyslanci v tomto království. Taková forma náboženského apartheidu je nesnesitelná stejně jako byl apartheid na základě rasy. "

Do 1.3.2004 oficiální vládní web uváděl, že Židé mají zakázán vstup do země. Předsudky proti Židům jsou zde poměrně vysoké. I když byl web změněn, tak nikdo, kdo na žádosti o vízum uvede, že je žid nebo má izraelské vládní razítko ve svém pasu, tak mu není povolen vstup.

Human Rights Watch poukazuje na odsuzování v nespravedlivých soudních procesech, týrání vězňů, diskriminaci žen a nucení k jejich předčasnému manželství.

Alan Dershowitz v roce 2002 napsal: "V Saúdské Arábii se praktikuje aparteid proti nemuslimům, se značkami ukazujících, že muslimové do určitých oblastí mohou a ostatní ne."

muslims_only.jpg

14. prosince 2005, republikán Ileana Ros-Lehtinen a demokrat Shelley Berkley představili návrh zákona v Kongresu USA naléhající na americký odprodej ze Saúdské Arábie, což mj. odůvodňovali: "Saúdská Arábie je zemí, která praktikuje náboženský apartheid a neustále si podmaňuje své občany, a to jak muslimské i nemuslimské, konkrétní interpretací islámu".

V roce 2007 bylo nepřípustné, aby turisté měli a přiváželi nemuslimské náboženské symboly a knihy do království a ty se jim zabavovaly. Bylo několik případů, ve kterých byly zabaveny i Bible.

Vláda pro cizince vyžaduje, aby u sebe měli průkaz totožnosti obsahující náboženské označení pro "muslim" nebo "ne-muslim". Starší rezidenční karty jsou více specifické a obsahují více náboženských označení, jako "křesťan."

Ministerstvo pro islámské záležitostí, nadace a "zavolání a pokyny"

V Saudské Arábii nejsou volby a ministři vlády jsou jmenováni králem. Jedním z ministerstev je Ministerstvo pro islámské záležitostí, nadace a "zavolání a pokyny", které financuje výstavbu a údržbu cca 75 tisíc sunitských mešit a jejího personálu, přičemž šiítské mešity státem financovány nejsou. Pod záštitou ministerstva funguje přibližně 50 center "zavolání a pokynů" zaměstnávající přibližně 500 osob, které pracují na konverzi cizinců k islámu. Někteří nemuslimští cizinci konvertují k islámu během svého pobytu v zemi v řádu cca 1000 za rok, z nichž jsou ti významější uváděni v tisku, jako např. italský velvyslanec v Saúdské Arábii Torquato Cardilli v roce 2001.

Závěr

Dle mého názoru je zřejmé, že finálním vysněným stavem pro islám opravdu vyznávající lidi je stav země jakou je Saudská Arábie, s obdobnou nadřazeností náboženského aparteidu (sunitských) muslimů nad všemi ostatními, kde ženy mají poloviční až nesvéprávné postavení, s tolerancí a velkorysostí vůči ostatním ponechané na jejich aktuální libovůli a potřebám sahající od nejnižší daně z práva na život, přes násilné konverze a vystěhovávání až po jejich likvidaci. A jen takto by se na islám tedy mělo pohlížet - jako na totalitní ideologii dlouhodobě směřující ke svržení sekulárních republik s cílem nastolení islámské teokracie a náboženským aparteidem preferujících (sunitské) muslimy proti všem ostatním.

Zdroj:

http://www.state.gov/documents/organization/208622.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion_in_Saudi_Arabia

Čtěte na podobné téma:

USA už to ví: Fašistický islám neslučitelný se svobodou nejen slova

Kniha: Základy Tauhídu - Islámský koncept boha

Autor: Josef Zbořil | neděle 1.2.2015 17:13 | karma článku: 36.43 | přečteno: 2748x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 485 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 416 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 478 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 673 |
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1895

Více o mých názorech a postojích na Ministerstvo svobodného prostředí (www.ministerstvo.org).

 

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979), pracuje jako strojírenský technik v železničním průmyslu. Čtyři roky byl členem Svobodných, jejich olomouckým krajským předsedou a lídrem kandidátek pro krajské volby 2012 a sněmovní volby 2013. Vícekrát absolvoval několikatýdenní dobrovolnický mezinárodní program SAR-EL v Izraelské armádě. Překladatel článků, o ohrožení svobod, amerického Gatestone Institute, které iniciovaly založení jeho české mutace webu. Po pěti a půl letech psaní blogu, s více než milionovou čteností, jej završil shrnujícím založením „Ministerstva svobodného prostředí“ na www.ministerstvo.org.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.