Saudská Arábie: Islámský genderový a náboženský aparteid

Saudská Arábie je Islámskou teokratickou monarchíi, kde je státním náboženstvím sunitský islám - tzn. její ústavou je Korán a činy/výroky proroka Mohameda, resp. právo Šaría. Ostatní náboženství se mohou praktikovat neveřejně a omezeně, stejně tak jiné odnože islámu, jako šiítský islám, který zde praktikuje cca 10-15% obyvatel. Politické strany a odborové organizace jsou zde zakázány. Že zde prakticky funguje "náboženský aparteid" uvádí několik příkladů.

Saudský Institut (2001): "Zacházení s náboženskými menšinami v Saudské Arábii bylo popsáno, jak Saudy tak cizinci jako "apartheid" nebo "náboženský apartheid".

Svědectví před výborem pro lidská práva kongresu USA z 4.6.2002, kde ředitel Saudského Institutu Ali Al-Ahmed uvedl: "Saúdská Arábie je do očí bijící příklad náboženského apartheidu. Náboženské instituce sahají od vládních duchovních po soudce řídících se náboženskými osnovami a všechny náboženské pokyny v médiích jsou omezeny na Wahábistické chápání islámu, dodržovaný méně než 40% populace. Saúdská vláda rozšiřuje islám pomocí monopolního postavení, jak v šíření myšlenek, tak praktikováním. Wahábským islámem je pohlíženo a je prosazován na všech Saudech, bez ohledu na jejich náboženskou orientaci. Wahábská sekta netoleruje jiné náboženské nebo ideologické přesvědčení a to ani jiné muslimské. Náboženské symboly muslimů, křesťanů, židů a ostatních věřící jsou zakázány. Saúdské velvyslanectví ve Washingtonu, je živoucím příkladem náboženského apartheidu. Za svých 50 let tam na velvyslanectví nebyl jediný ne-sunnitský muslimský diplomat. Pobočka Saudské Univerzity Imáma Mohameda Bina ve Fairfaxu ve Virgínii učí své studenty, že šíitský islám je židovským spiknutím."

V roce 2003, Amir Taheri citoval šíitského obchodníka ze Zahránu jak říká: "To není normální, že neexistují žádní šíitští armádní důstojníci, ministři, guvernéři, starostové nebo velvyslanci v tomto království. Taková forma náboženského apartheidu je nesnesitelná stejně jako byl apartheid na základě rasy. "

Do 1.3.2004 oficiální vládní web uváděl, že Židé mají zakázán vstup do země. Předsudky proti Židům jsou zde poměrně vysoké. I když byl web změněn, tak nikdo, kdo na žádosti o vízum uvede, že je žid nebo má izraelské vládní razítko ve svém pasu, tak mu není povolen vstup.

Human Rights Watch poukazuje na odsuzování v nespravedlivých soudních procesech, týrání vězňů, diskriminaci žen a nucení k jejich předčasnému manželství.

Alan Dershowitz v roce 2002 napsal: "V Saúdské Arábii se praktikuje aparteid proti nemuslimům, se značkami ukazujících, že muslimové do určitých oblastí mohou a ostatní ne."

 

14. prosince 2005, republikán Ileana Ros-Lehtinen a demokrat Shelley Berkley představili návrh zákona v Kongresu USA naléhající na americký odprodej ze Saúdské Arábie, což mj. odůvodňovali: "Saúdská Arábie je zemí, která praktikuje náboženský apartheid a neustále si podmaňuje své občany, a to jak muslimské i nemuslimské, konkrétní interpretací islámu".

V roce 2007 bylo nepřípustné, aby turisté měli a přiváželi nemuslimské náboženské symboly a knihy do království a ty se jim zabavovaly. Bylo několik případů, ve kterých byly zabaveny i Bible.

Vláda pro cizince vyžaduje, aby u sebe měli průkaz totožnosti obsahující náboženské označení pro "muslim" nebo "ne-muslim". Starší rezidenční karty jsou více specifické a obsahují více náboženských označení, jako "křesťan."

 

Ministerstvo pro islámské záležitostí, nadace a "zavolání a pokyny"

V Saudské Arábii nejsou volby a ministři vlády jsou jmenováni králem. Jedním z ministerstev je Ministerstvo pro islámské záležitostí, nadace a "zavolání a pokyny", které financuje výstavbu a údržbu cca 75 tisíc sunitských mešit a jejího personálu, přičemž šiítské mešity státem financovány nejsou. Pod záštitou ministerstva funguje přibližně 50 center "zavolání a pokynů" zaměstnávající přibližně 500 osob, které pracují na konverzi cizinců k islámu. Někteří nemuslimští cizinci konvertují k islámu během svého pobytu v zemi v řádu cca 1000 za rok, z nichž jsou ti významější uváděni v tisku, jako např. italský velvyslanec v Saúdské Arábii Torquato Cardilli v roce 2001.

 

Závěr

Dle mého názoru je zřejmé, že finálním vysněným stavem pro islám opravdu vyznávající lidi je stav země jakou je Saudská Arábie, s obdobnou nadřazeností náboženského aparteidu (sunitských) muslimů nad všemi ostatními, kde ženy mají poloviční až nesvéprávné postavení, s tolerancí a velkorysostí vůči ostatním ponechané na jejich aktuální libovůli a potřebám sahající od nejnižší daně z práva na život, přes násilné konverze a vystěhovávání až po jejich likvidaci. A jen takto by se na islám tedy mělo pohlížet - jako na totalitní ideologii dlouhodobě směřující ke svržení sekulárních republik s cílem nastolení islámské teokracie a náboženským aparteidem preferujících (sunitské) muslimy proti všem ostatním.

 

Zdroj:

http://www.state.gov/documents/organization/208622.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_religion_in_Saudi_Arabia

 

Čtěte na podobné téma:

USA už to ví: Fašistický islám neslučitelný se svobodou nejen slova

Kniha: Základy Tauhídu - Islámský koncept boha

Autor: Josef Zbořil | neděle 1.2.2015 17:13 | karma článku: 36,75 | přečteno: 2944x