"Svoboda a demokracie" vs. pokus o „proti-putinovskou diktaturu“ současnou vládou

12. 03. 2022 15:00:28
Česká vláda bude během předsednictví Rady EU v druhé polovině roku 2022 v období, kdy EU bude řešit nejen citlivou hranici mezi cenzurou a bojem s fake news či dezinformacemi, ale bude i čelit následkům svých dosavadních kroků.

Česká vláda bude od 1.července do 31. prosince 2022 předsedat Radě EU a aktuálně to vypadá, že naváže nejen na zásadní hospodářská a bezpečnostní témata ze svého předchozího předsednictví v roce 2009, jakým byla rusko-ukrajinská plynová krize, ale také na vytyčování hranice mezi cenzurou a bojem s tzv. fake news či tzv. desinformacemi. A to nejen z důvodu současného rusko-ukrajinského konfliktu ale i zprávy ze dne 8. února 2022 zpracované Zvláštním výborem pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací, která mj.:

„...vyzývá Komisi, aby v rámci svého orgánu vytvořila pracovní skupinu v čele s Věrou Jourovou jakožto místopředsedkyní Komise pro hodnoty a transparentnost, která by zkoumala stávající právní předpisy a politická opatření a odhalovala mezery, jež by mohly nepřátelské subjekty zneužít, a naléhavě Komisi vyzývá, aby urychleně tyto mezery odstranila...“

V roce 2018 vznikl kodex zásad pro online platformy, inzerenty a další klíčové aktéry, kterým se zavazují omezovat výskyt dezinformací a zdokonalovat své strategie namířené proti dezinformacím online. Česká místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová dne 26.5.2021 uvedla:

Nový kodex [EU] proti dezinformacím plně zachovává svobodu slova. Nebudeme posuzovat obsah, ale zaměříme se na nástroje šíření dezinformací a na posílení možností uživatelů sociálních sítí, aby si mohli ověřit a ovlivnit to, co vidí a kdo za to zaplatil.“

Případné redefinování této hranice může mít pro budoucnost EU možná ještě zásadnější roli než hospodářská témata a bude otázkou nakolik bude legislativa i její aplikace odpovídat např. výroku nositele americké prezidentské medaile svobody Alexandera Meiklejohna (1872 - 1964):

„Konceptem demokracie je, že si lidé vládnou sami. Aby takový systém mohl fungovat, je potřeba informovaných voličů. Pro jejich informovanost nesmí být kladeny žádné zábrany volnému toku informací a myšlenek. Demokracie neplní své základní ideály, pokud ti, kteří jsou u moci, mají možnost manipulovat voliči zadržováním informací a potlačováním kritiky. Rozhodnutí manipulovat s názory může mít původ i v motivaci dosáhnout přínosů pro společnost, ale volba cesty manipulace ve své podstatě popírá demokratické ideály.

Obhájce otevřené společnosti Karel R. Popper argumentoval:

„Skutečně osvícený myslitel, skutečný racionalista, nikdy nechce nikomu mluvit do čehokoli. Ne, ani nechce přesvědčovat. Stále si je vědom, že se může mýlit. Především oceňuje intelektuální nezávislost ostatních tak moc, že je nechce přesvědčovat na čem záleží. Mnohem raději vítá rozpory, nejlépe ve formě racionální a disciplinované kritiky. Nesnaží se přesvědčovat, ale povzbuzovat – vyzývá ostatní, aby formulovali svobodné názory.“

Dne 25. února 2022 došlo v České republice k bezprecedentní události, když po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo internetové sdružení CZ.NIC osm tzv. „dezinformačních webů“ v souvislosti s Rusko-Ukrajinským konfliktem, protože měly ohrožovat českou národní bezpečnost. Premiér Fiala z tzv. konzervativní ODS to dne 27. února obhajoval, že „možná je to na hraně, je k tomu ale potřeba odvaha“. Dne 1. března 2022 informovala Česká asociace provozovatelů mobilních sítí, že na žádost vlády zablokovala dalších šest webů s jinou koncovkou než českou, které sdružení CZ.NIC zablokovat nemohlo.

Proti degradaci svobody a demokracie do nějaké formy "proti-putinovské diktatury" s likvidací opozičních názorů, se zvedla široká vlna odporu ve smyslu projevu amerického prezidenta Harry S. Trumana ze dne 24. dubna 1950, z období fanatického Mccarthismu, odpovídajícího československým komunistickým procesům v 50. letech:

„...Řeknu vám, jak nebudeme bojovat proti komunismu. Nehodláme přeměnit naši skvělou FBI v tajnou policii gestapa. To by někteří lidé rádi udělali. Nebudeme se snažit kontrolovat, co naši lidé čtou, říkají a co si myslí. Nebudeme měnit Spojené státy v pravicovou totalitní zemi, abychom se vypořádali s levicovou totalitní hrozbou....“.

Redaktoři ze Seznam zprávy dne 4. března kritizovali, že i když Česko čelí skutečně vážné bezpečnostní situaci, ještě to neznamená, že je dovoleno vše. I kroky, které mají zcela jasný smysl a pochopitelnou motivaci, by se měly odehrávat v zákonných rámcích.

Společnost pro ochranu svobody projevu dne 1.března vydala stanovisko k tomuto blokování domén na „doporučení“ vlády:

„...je otázka, zda opravdu lze nějaký obsah na webu takto kvalifikovat a zda v takovém případě nebyla na místě nejprve výzva k odstranění konkrétních textů... V SOSP se specializujeme na obranu svobody projevu před zásahy digitálních platforem. Naším původním záměrem bylo především pomáhat státu při regulaci těchto globálních quasi monopolů diskriminujících české uživatele. Nepředpokládali jsme, že bude nutné se zabývat státní cenzurou, a považovali bychom za alarmující, kdyby blokace celých domén dále pokračovaly a vláda podporovala budování Ministerstva pravdy“.

Parlamentní politická strana Svoboda a přímá demokracie ve svém stanovisku ze dne 7. března uvedla:

„...Akce této vlády svědčí o jejím směřování k totalitě. Lehkost, s níž zmizelo z českého webu několik médií, je z principiálního pohledu strašidelná a hnutí SPD se kategoricky ohrazuje proti tomuto postupu.“

Parlamentní politická strana Svobodní ve svém prohlášení ze dne 25. února uvedla:

„...Způsob, jakým byly weby vypnuty je nebezpečným precedentem, na jehož konci může být popření svobody projevu a legalizace cenzury. Cenzura musí zůstat nepřípustná, přesně jak to stanovuje náš ústavní pořádek...Zdá se, že dnes může být tragédie na Ukrajině využita jako záminka k prošlapání cesty pro potírání svobody slova, která v důsledku přinese legalizaci vypínání politických protivníků...“

Její předseda a právník Libor Vondráček pro nezávislou XTV doplnil 4. března:

„...[ministr vnitra] Vít Rakušan dlouhou dobu říkal, že chce bojovat razantně proti všemu čemu on říká dezinformace, tak si myslím, že ta současná situace je tragickou záminkou pro to abychom se začali smiřovat s tím, že někdo bude vyhodnocovat, že určité názory jsou společensky bezpečné, jiné společensky nebezpečné a pro ty tady nebude prostor... je to cenzura... pokud bychom byli ve válečném stavu, který by byl vyhlášený, nebo alespoň ve stavu nebezpečí naší země a zapojily by se do toho soudy minimálně skrz nějaké předběžné opatření, tak bychom se mohli bavit o tom, že to je dle práva. Dnes k tomu sáhl soukromý poskytovatel CZ.NIC, ale na základě doporučení a předchozí konzultace vlády... vláda to posvětila a vláda by za to měla také nést nějaké důsledky“.

Kritika vzešla i od podporovatelů ODS, jako od glosátora a bývalého poslance, ministra a místopředsedy vlády Miroslava Macka, který 25. února napsal otevřený dopis premiéru Fialovi:

„...s ohromným znepokojením sleduji, kterak Vaše vláda přistupuje ke svobodě slova, která (ostatně jako každá svoboda) je nedělitelná, tedy buďto je anebo není. Rozhodnutí NIC.CZ na základě doporučení vlády zablokovat vybrané „dezinformační weby“ se ničím neliší od pálení knih v nacistickém Německu či rušení „štvavých vysílaček“ Svobodná Evropa a Hlas Ameriky komunistickým režimem... Jako jednomu z otců - zakladatelů ODS je mi to dvojnásobně odporné, neboť jste předsedou této strany, které jsme dali nedělitelnou svobodu slova do vínku. Vždy jsme také měli důvěru v občany, že vlastním rozumem dokáží oddělit zrno od plev. Se vší vehemencí Vás žádám, abyste toto vládní rozhodnutí co nejdříve přehodnotil a přestal dělat z občanů tupé nemyslící stádo, které je zapotřebí „vést“ tím jediným správným směrem. Bez svobody slova jde totiž vždy o cestu do pekel.“

Bývalý sociálně demokratický poslanec, právník ústavního práva a rektor Zdeněk Koudelka 26. února prohlásil, že již zaslal žádosti o informace úřadu vlády a ministerstvu vnitra k prošetření, zda došlo k hrubému zneužití moci a zda cenzorství iniciovala vláda bez zákonného podkladu. Jedním z webů byl totiž i názorový, neanonymní a nezpravodajský web, na kterém i on někdy publikoval. Na jiných publikovali bývalí protikomunističtí disidenti a další byl provozován bývalým ministrem zdravotnictví, ředitelem psychiatrie a europoslancem Ivanem Davidem.

Americký profesor práva Univerzity George Washingtona Jonathan Turley pak ve svém článku dne 4. března 2022 Česko chce kriminalizovat projevy ve prospěch Putina nebo ruské invaze uvedl: „...Takovými opatřeními proti svobodě slova degradují sebe, svou zemi i tuto věc“.

Současná česká vláda vládnoucí teprve od 17. prosince 2021, po 8 letech v opozici, nestabilně tvořená 5 stranami, které spojila především kritika předchozího premiéra Andreje Babiše bude čelit v dalších měsících nejen hospodářským následkům rusko-ukrajinského konfliktu, ústavní žalobě na svůj pandemický zákon z února 2022, ale nyní již také podezřením, že prohlášení premiéra Fialy, že „jsme ve válce“ či ministra vnitra Rakušana, který uváděl, že „jsme bohužel ve válce, která nebyla oficiálně vyhlášena“ byly vítanou záminkou, jak umlčet politické protivníky v rozporu s českou ústavou i EU kodexem proti dezinformacím, jak jej 26.5.2021 prezentovala česká místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

Česká vláda bude během předsednictví Rady EU v druhé polovině roku 2022 v období, kdy EU bude řešit nejen citlivou hranici mezi cenzurou a bojem s fake news či dezinformacemi, ale bude i čelit následkům svých dosavadních kroků nejen v této oblasti. A jelikož v září 2022 budou také české obecní volby, které silně ověří stabilitu této vládní koalice, není vyloučené, že dokonce tato vláda padne během svého předsednictví Rady EU - stejně jako v roce 2009.

Autor: Josef Zbořil | sobota 12.3.2022 15:00 | karma článku: 33.08 | přečteno: 1239x

Další články blogera

Josef Zbořil

Místo burky pro ženy chtějme zahalovací brýle VR pro muslimy "Halal Vision PBUH"

Brýle virtuální reality "Halal Vision PBUH" by mohl být název produktu nebo služby spojené s muslimskou kulturou a tradicemi, které by skutečně věřící muslimové měli nosit,aby byli věrni, jak svému svědomí, tak i toleranci Západu.

29.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 265 | Diskuse

Josef Zbořil

Politické strany nemají možnost plné kontroly voleb - po 10 letech díra z 0,125% na 10%

Politické strany a hnutí mají ze zákona možnost kontroly řádného průběhu voleb pomocí delegování členů do volebních okrskových komisí v ČR. Již v 10/2013 jsem upozorňoval, že v zahraničí volí cca 0,125% voličů bez jejich kontroly.

15.2.2024 v 6:15 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 428 | Diskuse

Josef Zbořil

ESG správně vidí PŘÍRODU,SPOLEČNOST a OBČANSTVÍ jako vyčerpatelná DATA,ne jako WIFI zdarma

V lednu 2008 představil Klaus Schwab svoji vizi v eseji „Globální firemní občanství: Spolupráce s vládami a občanskou společností“, na kterou také v současné době navazují konkretizované požadavky fenoménu ESG.

31.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 150 | Diskuse

Josef Zbořil

Přicházející éra „politického metaverza“

Moderní technologie, jako digitální dvojčata či umělá inteligence, se stanou stavebními kameny zcela nového konceptu politického metaverza, které vytvoří rozhraní mezi skutečným a virtuálním světem, přinášející nebývalé možnosti.

15.1.2024 v 6:00 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (85)

Počet žádostí o azyl v EU byl v roce 2023 nejvyšší od migrační krize. Podle von der Leyenové EU musí v příštích letech výrazně posílit kapacitu svého obranného průmyslu. Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 byl revidován.

1.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Bartoň

Ukrajina nemá zbraně a vojáky

Ruská agrese proti Ukrajině už trvá déle než dva roky a situace Ukrajiny je doslova tragická. Její vojáci nemají zbraně a zřejmě jich není na frontě tolik, kolik by situace vyžadovala.

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 1914 | Diskuse

Miroslav Gruner

Poselství mrtvých nadšenců zasypaných v Čertově brázdě ve středních Čechách.

Zverbovaní bojovníci se hnali do boje odhodlaní nepřítele rozsekat na cucky, jenže ten si na ně počíhal a postřílel je v léčce. A tak ti, kteří chtěli vyhnat vetřelce ze země, zůstali ležet mrtvi a jsou pohřbeni v Čertově brázdě.

1.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

Když bohatí zchudnou, chudí umřou hlady! Poučuje nás prastaré anglické heslo: „When the rich get poor, the poor starve ​to death.” Komunisté nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by komunisté!

29.2.2024 v 23:56 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 277 Celková karma 11.72 Průměrná čtenost 1788

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...