Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Politika v době umělé inteligence #2: "Česká identita" skrze synergii "českých prezidentů"

15. 02. 2023 19:20:18
Za posledních cca 30 let vyrůstali občané České republiky v prostředí s otevřenou veřejnou debatou, kterou dokázali čeští prezidenti maximálně rozšířit o své charakteristické postoje a hodnoty...

...identitu chránící humanista Havel, soutěž chránící konzervativec Klaus a rovnost chránící socialista Zeman.

Přesto měli společný pohled na zásadní témata, kterých bychom se měli dále držet i v nastupující době umělé inteligence. Mezi tato témata řadím 3 nejvýznamnější:

Kultivační síla svobodné soutěže

Václav Havel (1993-2003): „Tržní ekonomika je pro mne cosi samozřejmého jako vzduch; vždyť to je jen staletími vyzkoušený a ověřený způsob ekonomické činnosti člověka, který nejlépe odpovídá lidské přirozenosti“.

Václav Klaus (2003-2013): „Chceme ustanovit pravidla tržní ekonomiky – neplánovat její výstupy“.

Miloš Zeman (2013-2023): „Jakákoli vize potřebuje k životu trvalou konfrontaci s alternativními vizemi, aby se mohla vyvíjet, korigovat a prohlubovat“.

Čelit zcizujícímu zvnějšnění

Václav Havel (1993-2003): "Nepolitickou" bez-aparátní politikou

"Nejsem pochopitelně proti stranám; kdybych byl proti nim, byl bych proti demokracii samé. Jsem pouze proti diktatuře stranictví. Totiž proti nepřiměřeně silnému mocenskému vlivu stran... systém, ideologie a aparát vyvlastnily člověku – vládnoucímu i ovládanému – jeho svědomí, přirozený rozum a přirozenou řeč, a tím i jeho konkrétní lidství... soudobá politika se až příliš stává věcí specialistů... mně se ale zdá, že by měla být především věcí občanů, se zvlášť vystupňovaným smyslem pro odpovědnost a tajemnou komplexnost bytí... politiku zdola, politiku člověka nikoli mocenského aparátu, politiku rostoucí ze srdce, nikoli z teze..."

Václav Klaus (2003-2013): Neopomínat i existenci zpolitizované a zaparátizované "nepolitiky"

"...Homosexualismus... NGOismus... ekologismus... environmentalismus... klimatický alarmismus... genderismus... humanrightismus... soudcokracie... Evropeismus."

Miloš Zeman (2013-2023): Soutěží prognostických programů budoucností

"Odcizená budoucnost nebyla sdílena společností, která si neplánovala, ale které se plánovalo".

Prosperující svobodné společenství Evropanů

Václav Havel (1993-2003): „Toto [evropské] společenství se musí plně opřít o duchovní a politické hodnoty, které byly v posledních desetiletích udržovány, pěstovány a prakticky naplňovány v demokratické západní Evropě. Tedy o takové hodnoty, jako je respekt k občanským právům a svobodám, politický a hospodářský pluralismus, parlamentní demokracie, decentralizace místní správy a samosprávy a vše, co s tím souvisí či na to navazuje... Nejde přitom o adaptaci na cosi cizího...“.

Václav Klaus (2003-2013): „...to či ono institucionální uspořádání Evropské unie není cílem samo o sobě, ale je prostředkem k dosažení cílů skutečných. Těmi není nic jiného než lidská svoboda a takové ekonomické uspořádání, které přináší prosperitu... Je třeba otevřeně říci, že dnešní ekonomický systém EU je systémem potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky... Toto všechno říkám z pocitu odpovědnosti o demokratickou a prosperující budoucnost Evropy“.

Miloš Zeman (2013-2023): „Podle mého názoru větší díl viny leží na současném vedení Evropské unie, které je naprosto neschopné, byrokratické, způsobuje odcizení evropských občanů od evropských institucí... Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti...“.

Jejich společná synergie tak může být i definována jako "česká identita" - jako tzv. "kybernetický občanský humanismus"

Václav Havel (1993-2003; humanistický): „Musíme se – jako lidstvo, tedy jako lidé, jako vědomé bytosti s duší a odpovědností – nějakým způsobem vzpamatovat. Kdysi jsem to nazval existenciální revolucí. Měl jsem tím na mysli jakousi všeobecnou mobilizaci lidského svědomí, lidského ducha, lidské odpovědnosti, lidského rozumu.“

Václav Klaus (2003-2013; občanský): „Potřebujeme aktivní a autentické občanství každého z nás.“

Miloš Zeman (2013-2023; kybernetický): „Budoucnost jako program."

No a když se zeptáme umělé inteligence - otevřeného software ChatGPT fy. OpenAI, který byl spuštěn jako prototyp 30. listopadu 2022 a podle slovního zadání může psát i počítačové programy či obchodní korespondenci, tak po dotazu, co je „kybernetický občanský humanismus“ odpověděl velmi pěkně:

"Kybernetický občanský humanismus" je termín, který popisuje moderní přístup k digitálním technologiím a jejich roli ve společnosti. Tento filozofický koncept vychází z myšlenky občanského humanismu, který zdůrazňuje význam občanské angažovanosti a veřejné služby v demokratické společnosti. Kyberobčanský humanismus na tuto myšlenku navazuje tím, že uznává roli, kterou mohou technologie hrát při podpoře občanské angažovanosti a veřejné služby.

Koncept kybernetického občanského humanismu vychází z přesvědčení, že digitální technologie lze využít k vytvoření nových forem veřejné diskuse a občanské angažovanosti a že tyto nové formy angažovanosti mohou přispět k posílení demokratické společnosti. To může zahrnovat využívání sociálních médií, online fór a dalších digitálních platforem k podpoře veřejného dialogu a diskuse.

Kybernetický občanský humanismus rovněž zdůrazňuje, že je důležité zajistit, aby digitální technologie byly využívány způsobem, který respektuje lidská práva, včetně soukromí a svobody projevu. Vyzývá k vypracování nových politik a předpisů, které zajistí, aby digitální technologie byly využívány způsobem, který podporuje demokratické hodnoty a prosazuje veřejné blaho.

Dle mého názoru tak Kybernetický občanský humanismus nejlépe zajistí naše ukotvení v dosavadních hodnotách, české identitě a udržitelné svobodné společnosti v nastupující době umělé inteligence s hrozbami jako kyberokracie či algokracie.

Čtěte na podobné téma:

Politika v době umělé inteligence #1: "Senát zesnulých osobností" udržitelné společnosti

Více svobody slova na Západě: Tvoří informované voliče a ti funkční demokracii

Autor: Josef Zbořil | středa 15.2.2023 19:20 | karma článku: 12.07 | přečteno: 172x

Další články blogera

Josef Zbořil

Čínská AI: Prozatímní opatření pro řízení služeb generativní umělé inteligence

Překlad čínského regulačního prozatímního opatření na umělou inteligenci (AI) ze dne 10.července 2023 doplňující již nepřehlédnutelný stav upadající "evropské AI" oproti "americké AI" a "čínské AI".

15.7.2023 v 10:22 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 138 | Diskuse

Josef Zbořil

Harari: Umělá inteligence a budoucnost lidstva

Překlad prezentace„Umělá inteligence a budoucnost lidstva“ od Yuval Noah Harariho, kterou přednesl na Frontiers Forum v Montreux dne 29.4.2023.

11.7.2023 v 16:09 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 236 | Diskuse

Josef Zbořil

Dezfact-checking: Dezinformační fact-checking

Dezinformace bývá definována jako nepravdivá informace záměrně šířená za účelem oklamání lidí. Fact-checking má prověřovat faktická tvrzení s cílem určit pravdivost a správnost, ale může být také přirozeně použit i dezinformačně.

8.7.2023 v 11:26 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 405 | Diskuse

Josef Zbořil

Usvědčený dezinformátor Tomáš Zdechovský: Lži o nezávislém státu Tchaj-wan

Fact-checking vystudovaného pedagoga volného času na teologické fakultě a dalších obdobných měkkých oborů Mgr. at. Mgr. at. Mgr. Tomáše Zdechovského, MBA, který je v tématu Tchaj-wanu usvědčeným dezinformujícím lhářem.

6.7.2023 v 14:17 | Karma článku: 33.07 | Přečteno: 1205 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Poplatky ve zdravotnictví jsou nutností, lidé si musí za zdraví připlatit

Pokud chceme zachovat současnou solidní úroveň českého zdravotnictví, tak musíme zvýšit spoluúčast pacientů. Za pobyt v nemocnicích by se mohlo platit 150 korun za den. To považuji za přiměřenou cenu.

25.9.2023 v 16:01 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 409 | Diskuse

Vilém Barák

Jak ještě více zatlačit na Rusko

Dnes 25. září 2023 je 573 den ruské agrese vůči Ukrajině. Pořád existují nevyužité možnosti, jak více zatlačit na Rusko. Některé z kapitol jsou rozpracovány do samostatných textů.

25.9.2023 v 13:19 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 212 | Diskuse

Josef Nožička

Rok 2025:u Pirátů proběhlo osmé referendum o Blažkovi, ten dostal od premiéra pátou žlutou

Ať už bude počet pirátských referend o setrvání Pavla Blažka ve vládě jakýkoliv, matematika je zde dopředu jasná.

25.9.2023 v 11:10 | Karma článku: 30.94 | Přečteno: 499 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD vsadila na "čertovskou" kampaň

ČSSD se ve své billboardové kampani pokouší o návrat k svému někdejšímu vlivu. To, co jsem viděl ale svědčí o tom, že si ČSSD zahrává ještě více s tím, že je a bude nevolitelná a se svou kampaní se dostane leda "do pekla".

25.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 392 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Náhradní výživné – cesta do pekel

Není přece možné, aby se jedni chovali beztrestně nezodpovědně a natahovali ruce pro peníze těch druhých, zodpovědných. Je to totálně nevýchovné a ekonomicky neudržitelné.

25.9.2023 v 7:00 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 271 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1805

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...