Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Jak moderní trendy změní politiku? Digitální projektování programů a správy věcí veřejných

27. 05. 2023 11:10:05
Politické programy a správa věcí veřejných stojí na prahu zásadních změn. Jak bude politika občanské vlády a výkon úřadů vypadat v budoucnu? Představme si trendy naznačující možný směr, kterým se politika bude ubírat.

Digitální projektování politických programů a správy věcí veřejných

Digitální projektování politických programů a správy věcí veřejných pomocí informačního modelování nabídne občanům mnohem větší kontrolu nad svými cíli. Politické programy se budou utvářet nadvakrát – nejprve v počítači a následně v reálném světě. S využitím počítačového modelu si občané budou moci politický program virtuálně projít už ve fázi návrhu, a to do účelných podrobností digitálního dvojčete využívající data z informačního modelu. Virtuální model umožní občanům posoudit varianty realizace a poskytnout zpětnou vazbu. Budou moci rovněž zohlednit finanční faktory, jelikož v digitálním dvojčeti se budou ukládat i náklady na jednotlivá politická opatření. Díky tomu bude moci snadno zjistit, jak konkrétní politická změna ovlivní náklady a cenu. Na základě zpětné vazby od občanů a dalších zúčastněných stran provedou navrhovatelé politických programů úpravy, které budou moci následně znovu přezkoumat. Tyto opakovací cykly budou krátké a nákladově úsporné, neboť algoritmy ušetří navrhovatelům spoustu práce. Pokud se například při projektování správní oblasti zmenší její velikost, algoritmus ve virtuálním modelu jej automaticky upraví na základě předem definovaných kritérií. To samé platí i pro další detaily, jako jsou například dojezdové vzdálenosti složek IZS či počtu místních a regionálních samospráv, což zvýší spolehlivost a efektivitu plánování. Digitální dvojče umožní transparentní projektování napříč politickými filozofiemi. Tím pomůže předcházet chybám, optimálně koordinovat jednotlivé oblasti a poskytovat vždy aktuální informace o nákladech. Tento trend se bude stále výrazněji prosazovat, díky čemuž bude projektování politických programů transparentnější, efektivnější a hospodárnější.

Digitální dvojče politických programů a správy věcí veřejných

Aby digitální projektování politických programů a správy věcí veřejných přineslo potřebné výhody, musí subjekty zapojené do tvorby programu sdílet svá data. Jen tak lze zajistit transparentnost celého procesu návrhu a tvorby. Tyto procesy budou modelovány na interoperabilních platformách, které umožní spolupráci několika programátorů na kterémkoli programu. Software bude spravovat veškeré vstupy a změny budou viditelné pro všechny. Politika a správa věcí veřejných však bohužel do této fáze zatím ještě nedošla. Občané stále pracují se samostatnými nedigitalizovanými plány programů a potřebná transparentnost celého procesu projektování politických programů a správy věcí veřejných je v současné době stále jen nesplnitelným snem. Kromě toho se teprve ukáže, jakým způsobem bude u tohoto nového přístupu probíhat kompenzace výdajů, pokud se jednotliví účastníci celého procesu podílejí na návrhu ve spolupráci s ostatními. Například občan, který získá výhody z digitálního dvojčete politických programů a správy věcí veřejných v podobě optimalizace svého času a aktivit, by mohl občanům, jež ho vytvořili, tuto přidanou hodnotu kompenzovat.

Digitální řízení politického programu a správy věcí veřejných

Až bude digitální dvojče politického programu a správy věcí veřejných hotové, je další otázkou, v jakém pořadí bude reálný program realizován. Zatím tuto posloupnost určují zvolení zastupitelé. Odvíjí se od zkušeností, bývá však nepřesná a obtížně se upravuje v případech, kdy v některém dílčím kroku nastane zpoždění. Digitalizace slibuje výrazné zlepšení řízení realizace umožňující i kompletní automatizaci tohoto procesu. Počítač se naučí ideální posloupnost politických kroků a na základě dat sám vytvoří projektové plány. Ty bude moci okamžitě aktualizovat, pokud dojde ke zpoždění. Tím se zajistí nejlepší možná posloupnost a ušetří náklady a čas. V budoucnu bude počítačem podporované řízení politických programů a správy věcí veřejných možná ještě dokonalejší. Mohl by například změnit způsob zadávání veřejných zakázek: I malé zakázky by se mohly zadávat prostřednictvím aplikace jako balíčky prací za předem stanovenou cenu – podobně jako Uber nabízí jízdy svým řidičům s podílením se místních řemeslníků a firem menší velikosti se zajištěním kvality prostřednictvím recenzí a zpětné vazby.

Politické programy a správa věcí veřejných šetřící zdroje

Realizace politických programů a správy věcí veřejných jsou náročné na zdroje a bující byrokracie s jejími náklady rozhodně není šetrná k životnímu prostředí. Aby se snížila ekologická stopa úřadů a veřejných služeb, je nezbytná udržitelnost, kdy se stávající stav vhodně začlení do nové koncepce či se více použijí alternativní přístupy šetrnější ke klimatu. Díky novým technologiím může realizace politických programů a správa věcí veřejných šetřit i zdroje a snížit ekologickou stopu, aniž by byla ohrožena stabilita společnosti.

Umělá inteligence v politice

Dalším trendem, který můžeme pozorovat již dnes, je využívání umělé inteligence. V současné době se používá například ChatGPT a zvýšený tlak na hospodářsko-ekologické náklady společnosti povede také k přirozeně většímu rozšíření umělé inteligence i v politice. Pomocí nových digitálních postupů se budou dílčí části realizovat individuálně i zakázkově. Vzhledem k tomu, že stále více dílčích částí bude integrováno do prefabrikovaných řešení politických programů a správy věcí veřejných bude politika budoucnosti stále více zaměřena na tvorbu prefabrikovaných řešení pro politické programy a správu věcí veřejných.

Provoz úřadů na základě dat

Inteligentní úřady budoucnosti budou optimalizovány, aby byl jejich provoz co nejefektivnější. Budou zohledňovat chování a potřeby občanů a eliminovat všechny náklady z právě neobsazených agend správy věcí veřejných. Inteligentní úřady budou počítat i s demografií a plánovat dostupnost budoucích veřejných služeb. Data shromážděná v inteligentním úřadě budou analyzovány pomocí algoritmů a optimalizovat tak i vlastní správu úřadu. Data budou k dispozici ve standardizované podobě a budou existovat aplikace, které data zpracují a nabídnou přidanou hodnotu, jako úspory energií a ekologického dopadu na přírodu. Tyto aplikace budou k dispozici na trhu a občané si budou moci vybrat ty, které nejlépe vyhovují jejich potřebám.

Výhled do budoucna

Přestože již v současné době máme k dispozici technologie pro udržitelnější a inteligentnější projektování politických programů a správy věcí veřejných, tak cesta do budoucnosti politiky zůstává poněkud trnitá. Řada dnešních politiků není aktuálně motivována k aktivnímu prosazování změn. Pokroku částečně brání aktuální regulační požadavky a historicky vytvořené struktury. Dokud nebude tlak na náklady dostatečně vysoký, neposune se digitalizace politiky a správy věcí veřejných nijak dál. Z dlouhodobého hlediska se však tento přístup neudrží. I zde zvítězí pokrok a digitalizace, jak ostatně jasně ukazují příklady z ostatních oblastech lidské činnosti jako pro videa (Muse AI, Visla AI, TOPAZ AI), texty (ChatGPT, Notion AI, COmpose), obrázky (Midjourney, Magic Studio, Pebblely), navrhování (Viesus, Piggy AI, Galileo), kódování (Bugasura, CodeGPT, Replit Ghostwriter), audio (FineShare, Boomy AI, Playlist AI) či osobní produktivita (Briefly AI, Socra AI, Leexi AI).

Čtěte na podobné téma:

Politika v době umělé inteligence #1: "Senát zesnulých osobností" udržitelné společnosti

Politika v době umělé inteligence #2: "Česká identita" skrze synergii "českých prezidentů"

Politika v době umělé inteligence #3: Koncipování „paralelní kyber-polis“

Autor: Josef Zbořil | sobota 27.5.2023 11:10 | karma článku: 0.00 | přečteno: 77x

Další články blogera

Josef Zbořil

Čínská AI: Prozatímní opatření pro řízení služeb generativní umělé inteligence

Překlad čínského regulačního prozatímního opatření na umělou inteligenci (AI) ze dne 10.července 2023 doplňující již nepřehlédnutelný stav upadající "evropské AI" oproti "americké AI" a "čínské AI".

15.7.2023 v 10:22 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 138 | Diskuse

Josef Zbořil

Harari: Umělá inteligence a budoucnost lidstva

Překlad prezentace„Umělá inteligence a budoucnost lidstva“ od Yuval Noah Harariho, kterou přednesl na Frontiers Forum v Montreux dne 29.4.2023.

11.7.2023 v 16:09 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 236 | Diskuse

Josef Zbořil

Dezfact-checking: Dezinformační fact-checking

Dezinformace bývá definována jako nepravdivá informace záměrně šířená za účelem oklamání lidí. Fact-checking má prověřovat faktická tvrzení s cílem určit pravdivost a správnost, ale může být také přirozeně použit i dezinformačně.

8.7.2023 v 11:26 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 405 | Diskuse

Josef Zbořil

Usvědčený dezinformátor Tomáš Zdechovský: Lži o nezávislém státu Tchaj-wan

Fact-checking vystudovaného pedagoga volného času na teologické fakultě a dalších obdobných měkkých oborů Mgr. at. Mgr. at. Mgr. Tomáše Zdechovského, MBA, který je v tématu Tchaj-wanu usvědčeným dezinformujícím lhářem.

6.7.2023 v 14:17 | Karma článku: 33.07 | Přečteno: 1205 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Poplatky ve zdravotnictví jsou nutností, lidé si musí za zdraví připlatit

Pokud chceme zachovat současnou solidní úroveň českého zdravotnictví, tak musíme zvýšit spoluúčast pacientů. Za pobyt v nemocnicích by se mohlo platit 150 korun za den. To považuji za přiměřenou cenu.

25.9.2023 v 16:01 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 427 | Diskuse

Vilém Barák

Jak ještě více zatlačit na Rusko

Dnes 25. září 2023 je 573 den ruské agrese vůči Ukrajině. Pořád existují nevyužité možnosti, jak více zatlačit na Rusko. Některé z kapitol jsou rozpracovány do samostatných textů.

25.9.2023 v 13:19 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 214 | Diskuse

Josef Nožička

Rok 2025:u Pirátů proběhlo osmé referendum o Blažkovi, ten dostal od premiéra pátou žlutou

Ať už bude počet pirátských referend o setrvání Pavla Blažka ve vládě jakýkoliv, matematika je zde dopředu jasná.

25.9.2023 v 11:10 | Karma článku: 31.25 | Přečteno: 520 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD vsadila na "čertovskou" kampaň

ČSSD se ve své billboardové kampani pokouší o návrat k svému někdejšímu vlivu. To, co jsem viděl ale svědčí o tom, že si ČSSD zahrává ještě více s tím, že je a bude nevolitelná a se svou kampaní se dostane leda "do pekla".

25.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 394 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Náhradní výživné – cesta do pekel

Není přece možné, aby se jedni chovali beztrestně nezodpovědně a natahovali ruce pro peníze těch druhých, zodpovědných. Je to totálně nevýchovné a ekonomicky neudržitelné.

25.9.2023 v 7:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 516 | Diskuse
Počet článků 271 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1805

Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda Strany svobodných občanů, zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu.

Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky"  na webu loutkoherna.cz.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...